Junckerrel kútba esett a találkozó, így Orbán Viktor Pozsonyba repült, hogy az EU soros elnökével ismertesse a kvótanépszavazás eredményeit. Fico biztosította róla, hogy legitimnek tartják a magyarországi népszavazást. Orbán arra kérte, támogassa, hogy a kötelező kvóta végképp lekerüljön a napirendről az unióban.
Miután Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével nem jött össze a pénteki találkozó, a magyar miniszterelnök inkább Pozsonyba repült, hogy ott a kvótanépszavazás eredményéről egyeztessen Robert Ficóval, a soros uniós elnökségét töltő Szlovákia kormányfőjével.
A Nol beszámolója szerint közös sajtótájékoztatójukon szokás szerint kérdezni nem lehetett.
Fico azt mondta, szlovák miniszterelnökként és uniós elnökként is elfogadják a népszavazás eredményét, azt legitim és demokratikus eszköznek tartják.
"Szlovák miniszterelnökként és soros uniós elnökként is mondom, hogy teljes mértékben elfogadjuk a magyarországi kvótareferendum eredményét, s a népszavazást legitim és demokratikus eszköznek tartjuk" – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken Pozsonyban, miután tárgyalt Orbán Viktor kormányfővel. Szlovákia továbbra is a schengeni határok által hatékony védelmét, illetve a migráció okainak megszüntetését tartja a fő eszköznek a probléma kezelésére – tette hozzá.
Fico újra elmondta, amit már korábban is: egyre bizonyosabb, hogy a kötelező betelepítésről szóló kvóták "politikailag halottak". Meggyőződése, hogy már a tagállamok belügyminisztereinek találkozóján megkezdődik annak a megoldásnak a kidolgozása, amely alternatíva lesz az EB által felvázolt elképzelésekre. A szlovák uniós elnökség hátralévő időszakában mindent megtesznek azért, hogy ez a kompromisszumos megoldás az asztalra kerülhessen.
Orbán: Mi is igyekszünk
Pozsonyban természetesen Orbán is beszélt. Azt mondta, a kötelező betelepítési kvótákat egyszer és mindenkorra le kell venni az Európai Unió napirendjéről.
Azért ment Pozsonyba, hogy megnyugtassa Ficót: a kvótanépszavazás nyomán készülő magyar alkotmánymódosítás "az európai jogrendszer keretén belül marad".
A miniszterelnök Pozsonyba is az érvénytelenül maradt népszavazás kormányzati értelmezését vitte: 1990, a magyar demokrácia kezdete óta "egyetlen népszavazáson sem volt ennyi egy irányba mutató akarat". Függetlenül attól, hogy a magyar alkotmányos rendszer a népszavazás érvényességéhez nagyon szigorú feltételeket rendel, azt a tényt, hogy 3,3 millió ember egy irányba fejezte ki az akaratát, nem lehet figyelmen kívül hagyni szerinte.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy még év elején az európai miniszterelnökök arról döntöttek, hogy 2016 novemberének közepére vissza kell térni a schengeni rendszerhez, a külső határokat meg kell védeni és a Schengen területen belül ideiglenesen emelt határokat el kell tüntetni. Most arra kérte Robert Ficót, hogy szerezzen érvényt ennek a korábbi döntésnek.
Orbán szerint Szlovákia egy sikertörténet, és "mi is igyekszünk", de ezek a sikerek nem maguktól lettek. A kötelező betelepítési kvótarendszer azonban tönkreteheti ezeket az eredményeket. "Európa nem egy átjáróház", Magyarország sem az, és nyilvánvalóan Szlovákia sem akar az lenni – mondta.
Az emberek biztonságát, a tavaly Magyarországon átvonuló menekülteket és az európai terrorcselekményeket emlegetve végül azt kérte a szlovák kormányfőtől, hogy támogassa a kötelező betelepítési kvóták levételét az EU napirendjéről.
A magyar felfogás szerint az EU nem Brüsszelben van, hanem Pozsonyban, Varsóban, Budapesten, Bukarestben, Berlinben vagy Párizsban – mondta még.