Világ MTI 2016. július. 14. 09:57

Szíria: Aszad szerint Putyin mindig is számított rá vezetőként

Bár a nyugati hatalmak vagy Törökország mindig is sürgették távozását, az orosz elnök soha, egy szóval sem említette neki ezt az opciót. Az oroszok sosem alkuk, hanem értékek alapján politizálnak, mutatott rá a szír elnök egy interjúban.

Bassár el-Aszad szíriai elnök közölte egy csütörtökön sugárzott amerikai tévéinterjúban: Vlagyimir Putyin orosz elnök soha nem mondta neki, hogy a szíriai konfliktus megoldása érdekében távoznia kellene a damaszkuszi hatalomból, ellentétben a nyugati hatalmakkal, amelyek sürgetik, hogy tegye meg ezt. Aszad az NBC News azon kérdésére válaszolt így, miszerint Putyin vagy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter beszélt-e valaha vele a szíriai politikai átmenetről.

A szíriai elnök közölte azt is: nem tart attól, hogy Putyin és John Kerry amerikai külügyminiszter, aki csütörtökön Moszkvába látogat, olyan alkut kötne, amely a hatalomból való távozásra kényszerítené őt. "Az orosz politika nem alkukon, hanem értékeken alapul" - jelentette ki Aszad. Oroszország Aszad egyik legfőbb szövetségese, míg az Egyesült Államok azt akarja elérni, hogy távozzon a hatalomból, és támogat olyan szíriai lázadószervezeteket, amelyeknek szintén ez a célja.

Kerry azért utazik Moszkvába, hogy az eddiginél jobb együttműködést próbáljon meg kialakítani Oroszországgal az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni hadjáratban. Amerikai védelmi és hírszerzési tisztségviselők szerint ez nem fog sikerülni, mert az Egyesült Államoknak és Oroszországnak homlokegyenest ellentétes céljaik vannak Szíriában.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.