Világ 2016. július. 08. 20:33

A németek és franciák megleckéztetnék a briteket

A dánok a legjószívűbbek.

Német, francia, svéd és finn választók szerint az lenne helyes, ha az EU nem ajánlana "nagylelkű" alkut Nagy-Britanniának az EU-val folytatott kiválási (Brexit) tárgyalásai során - derül ki egy pénteken közzétett közvélemény-kutatásból. A YouGov közvélemény-kutató cég által elvégzett felmérés szerint a németek és a franciák ellenzik leginkább a britek támogatását a tárgyalásokon, 53 százalékuk azt szeretné, ha a szigetországnak nem tennének szívességet. 27 százalék van csak a nagylelkűség pártján. A válaszadók csaknem fele csak abban az esetben támogatna egy szabadkereskedelmi egyezményt Nagy-Britanniával, ha az Egyesült Királyság továbbra is engedélyezi az uniós polgárok számára a szabad letelepedést és munkavállalást az országban.

A június 23-án tartott, Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését eredményező népszavazáson a Brexit-pártiak fő kampánytémái között szerepelt az EU egyik alapelvének, a munkaerő szabad áramlásának elutasítása. A közvélemény-kutatás szerint, amelyet öt EU-tagállamban végeztek el, mindössze Dániában támogatták, hogy nagyvonalú alkut ajánljanak az Egyesült Királyságnak.

YouGov június 30. és július 5. között 2045 embert kérdezett meg Németországban, 1008-at Franciaországban és Finnországban, Dániában és Svédországban pedig államonként nagyjából 1000-et.

Nagy-Britanniának hivatalosan értesítenie kell az EU-t kilépési szándékáról, amit követően a Brexit-tárgyalások akár két évig is elhúzódhatnak.

A felmérések jó esélyt mutatnak arra, hogy Theresa May kerülhet ki győztesen a brit miniszterelnöki székért folytatott versenyben. Ő elmondta: nem hivatalos tárgyalásokat akar folytatni az EU-val a kilépési alku keretfeltételeiről, mielőtt aktiválnák a folyamatot elindító 50. cikkelyt a Lisszaboni Szerződésből.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.