Világ MTI 2016. június. 24. 05:30

Már csak néhány év, és Észak-Korea Amerikát bombázhatja

Amerikai kutatók szerint az évtized végére az észak-koreai kommunista rezsim működőképes interkontinentális ballisztikus rakétára tehet szert, mellyel elérheti az Egyesült Államokat.

A Johns Hopkins egyetem koreai-amerikai kutatóközpontja részsikerként értékelte Phenjan legutóbbi rakétakísérletét, mely szerintük a Muszudan rakéta teljesítményéről és arról tett tanúbizonyságot, hogy a Muszudan irányítórendszere legalább minimális szinten működőképes. Ez a rakéta elvileg 2500-4000 kilométert tud megtenni, így Dél-Koreán kívül Japánt és az Egyesült Államok guami bázisát is elérheti.

Észak-Korea az elmúlt hónapokban négy sikertelen kísérletet hajtott végre ezzel a típussal, szerdán viszont egymás után kettőt is kilőtt, melyek közül az egyik mintegy négyszáz kilométer tett meg. Az észak-koreai vezetés ezt teljes sikerként értékelte, mert a rakétát saját bevallásuk szerint olyan szögben lőtték ki, hogy csak ekkora távot tegyen meg.

Szakértők szerint azért, hogy más országok légterének megsértése nélkül tudják kipróbálni a rakéta hajtóművének teljesítményét.

John Schilling repülőmérnök szerint a Muszudan rakétákkal végrehajtott sorozatos kísérletek inkább a sikerpropagandát szolgálták és nem valódi műszaki kísérletek voltak. De ha így is van, a részsikerek alapján arra lehet következtetni, hogy Phenjan az év végére szert tesz működőképes intekontinentális ballisztikus rakétára, mert a Muszudanokkal végrehajtott kísérletekkel értékes adatokhoz jutottak, melyek segítségével nagyobb teljesítményű hajtóműveket fejleszthetnek ki.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.