2016. május. 12. 12:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. május. 12. 13:47 Világ

Hivatalos: megváltozott a menekültútvonal

A migrációs válság kirobbanása óta először érkezik több menekült Olaszországba, mint a görög szigetekre. Közel 80 százalékkal visszaesett a görög útvonalat használó migránsok száma a török-uniós paktum megkötése óta. Németország már most levegőhöz juthat, Ausztria viszont izgulhat.

A török-uniós paktum márciusi nyélbe ütése már márciusban éreztette a hatását, a számok azonban áprilisban már magukért beszélnek. Az Euobserver cikke szerint az elmúlt egy évben, vagyis nagyjából a migrációs válság kitörése óta először fordul elő, hogy a Földközi-tengeren átkelő migránsok többsége Olaszországban ér partot. Az ENSZ adatai szerint áprilisban Görögországba 3462, míg Olaszországba 9149 migráns érkezett.

80 százalékkal kevesebben jönnek

Ez a szám márciusban még homlokegyenest ellenkező tendenciákat mutatott. Az olasz partokat akkor is nagyjából ugyanennyien, 9676-an érték el, de itt is látható csökkenés. A görög szigetekre kifutó gumicsónakokból viszont ekkor még 26 791 ember szállt ki. Ez azt jelenti, hogy több mint 80 százalékkal esett vissza az Égei-tengeren zajló forgalom.

Az Euobserver cikke szerint azonban az Olaszországba érkező migránsok túlnyomó része nem az olyan kiemelt konfliktuszónákból érkezik, mint Szíria, Irak vagy Afganisztán. Ezekből az országokból továbbra is a görög útvonalon érkeznek a menekültek. Olaszországba viszont elsősorban Nigériából, Gambiából, Szomáliából és több szubszaharai országból érkeznek migránsok.

A németek levegőt kapnak, az osztrákok felkészülnek

A migráns útvonal változása elsősorban az osztrákokat aggasztja, akik ennek hatására a Brenner-hágó lezárását fontolgatják. Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki a tervvel kapcsolatban, mert szerintük ez schengeni határokon belüli szabad mozgást veszélyezteti.

Németország tavaly közel 1 millió menedékkérőt fogadott be, Merkel és Erdogan megegyezését ez is motiválta. A németekhez érkező migránsok száma azóta jelentősen megcsappant. Tavaly decemberben még 120 ezren, áprilisban már csak 16 ezren jöttek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.