Világ MTI 2016. március. 10. 11:10

Magyarországra kerülhet Malina Hedvig ügye

A Nyitrai Járási Bíróság kezdeményezte, hogy a szlovákiai magyar lány hamis tanúzási ügyét magyar bíróság tárgyalhassa a továbbiakban. A döntést az illetékes szlovák minisztérium hozza meg.

Zsák Malina Hedvig kérvénye alapján a Nyitrai Járási Bíróság kérelmezte a szlovák igazságügyi tárcánál, hogy a fiatal nő ellen hamis tanúzás miatt folytatott eljárást adják át egy magyarországi bíróságnak – írta csütörtökön az Új Szó című pozsonyi napilap.

A kérelmet a bíróság február 18-án küldte el a szaktárcának, de azt nem tudni, mikorra születhet döntés az ügyben.

MTI / Krizsán Csaba

A fiatal nő ellen – akit vallomása szerint Nyitrán, 2006-ban még diáklányként azért vertek meg, mert magyarul beszélt az utcán – még 2007-ben indított eljárást a szlovák főügyészség, miután megveretése ügyében a rendőrség arra a következtetésre jutott, hogy az eset nem történt meg, vagy nem úgy, ahogy a nő vallotta. Az ügyben hamis tanúzás miatt 2014 decemberében nyújtott be vádindítványt a szlovák főügyészség Zsák Malina Hedvig ellen, aki azonban 2013-ban felvette a magyar állampolgárságot, majd Szlovákiából Magyarországra költözött.

2012 februárjában a szlovák kormány már nyilatkozatban fejezte ki sajnálkozását Malina Hedvig ügyével összefüggésben. Akkori közleményében Pozsony elismerte, bizonyos körülmények kétségeket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy sérülhettek a panaszosnak az általános emberi jogi charta által biztosított jogai. A fiatal nő ellen folytatott eljárás azonban máig nem zárult le.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.