Világ hvg.hu 2016. február. 08. 12:05

Szüleink még találkozhattak a zikavírust terjesztő szúnyoggal

A zikavírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyog a legutóbbi évtizedekig Európában is megtalálható volt, és bár a visszatérése is rejt magában veszélyeket, ennél is rosszabb lenne, ha a déli országokban már elterjedt tigrisszúnyogok kezdenék terjeszteni a zikavírust.

Korábban évszázadokig élt Európában a zikavírust is terjesztő egyiptomi csípőszúnyog, Olaszországban például 1972-ben még találtak belőle példányokat – írja a Corriere.it.

A lap szerint a latin nevén Aedes aegypti nevű szúnyog az 1600-as években elég elterjedt volt Európában, főleg Spanyolországban és Franciaországban. Az 1700-as, 1800-as években a Földközi-tenger mentén az ugyancsak az egyiptomi csípőszúnyog által terjesztett dengue-járványt rögzítettek, 1889-90-ben pedig Nápolyban volt dengue-járvány.

Egyiptomi csípőszúnyog
AFP / Marvin Recinos

A 70-es években tehát eltűnt Európából a szúnyogfaj, aztán 2004-2008 körül a Fekete-tengernél és Madeirán újra felfedezték, utóbbi régióban 2012-ben komoly járvány volt, 2050 ember fertőződött meg és 121-en kerültek kórházba.

Az egyiptomi szúnyog ugyan egyszerre legfeljebb 400 méteres távolságra képes repülni, de hajókon, repülőkön megbújva eljuthat Európába, azt pedig már korábban bizonyította, hogy képes alkalmazkodni az itteni klimatikus viszonyokhoz – mondta milánói egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó infektológus professzora, Massimo Galli a Corrierének.

Tigrisszúnyog
Wikipedia

Az olasz járványügyi szakemberek másik félelme azonban a tigrisszúnyog jelentette veszély. Ez a szúnyogfaj (latin nevén Aedes albopictus) Európában eddig is előfordult, egy 2007-es gaboni, valamint egy 2013-as szingapúri vizsgálat pedig bebizonyította, hogy a zikavírust a tigrisszúnyogok is terjesztik, még ha alacsonyabb hatásfokkal is, mint az egyiptomi csípőszúnyogok. Viszont Galli professzor szerint ha a zikavírus úgy mutálódna, hogy a tigrisszúnyog könnyebben át tudná adni, akkor Európában is gyorsabban el tudna terjedni.

A tigrisszúnyog 1997-ben bukkant fel Olaszországban, és okozott már trópusi járványt, a csikungunya vírust egy indiai férfi hozta be az országba, és a tigrisszúnyogok kezdték terjeszteni Ravenna környékén, a  vírust elkapó 205 beteg közül egy idős ember el is hunyt (ő más betegségektől si szenvedett).

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?