Embertelen állapot alakult ki a görög-macedón határon található menekülttáborban, miután bejelentették, Macedónia csak bizonyos menekülteket enged tovább Európába. A határon rekedt több mint 2000 ezer ember sorsa bizonytalan, haza nem mehetnek, mert börtön vagy halál várna rájuk; volt, aki elkeseredésében öngyilkosságot kísérelt meg.
“Egy iráni fiút gumibottal vertek össze a rendőrök, miközben azt ordították az arcába, hogy menj vissza Iránba, és halj meg ott” – írja Facebook-bejegyzésében Köves Nóra, az Eötvös Károly Intézet emberi jogi szakértője az Idomeniben található menekülttáborban látottakról. A görög-macedón határ görög oldalán körülbelül 2500 elkeseredett ember gyűlt össze, miután Macedónia csütörtökön bejelentette, hogy csak azokat a szíriai, iraki vagy afgán állampolgárokat engedik be az országba, akik már rendelkeznek korábban, Görögországban kiállított regisztrációs papírokkal. Így az iráni, pakisztáni és marokkói menekülteket biztosan nem léphetik át a határt, de a pletykák szerint ez a lehetőség pár napon belül az afgánoknak is megszűnik.
Csapdába estek
A táborban veszteglők között napról napra nő az kétségbeesés. Úgy érzik, hogy csapdába estek; ahonnan elmenekültek, oda nem mehetnek vissza, de Európába sem engedik tovább őket. Akik például Marokkóból vagy Iránból menekültek el, azokat bebörtönöznék vagy kivégeznék, ha hazatérnek, mondta Köves. A menekültek esténként csendes ülő demonstrációval próbálják felhívni a figyelmet az Idomeniben uralkodó embertelen állapotokra. Négy iráni fiú tiltakozásképpen összevarrta a száját, ezzel jelezve, hogy a hatóságok megpróbálják őket elhallgattatni, és semmibe veszik a jogaikat. “Volt, aki még ennél is továbbment; tegnap az egyik pakisztáni fiú öngyilkosságot kísérelt meg a táborban, mert már nem látott más lehetőséget” – írta tudósítónk, aki szerint az emberek számától függetlenül lehetne emberségesen és normálisan kezelni a helyzetet: “így csak még szörnyűbb az egész”.
Embertelen és jogellenes
“Ami most történik, az nemcsak embertelen, hanem jogellenes is” – mondta az emberi jogi szakértő. A menekültstátuszt nem állampolgárság alapján kell megadni; minden embernek joga van a menedékhez, akit faji, vallási okokból, nemzeti hovatartozása, meghatározott politikai csoporthoz való tartozása vagy politikai meggyőződése miatt üldöznek, magyarázta. “Nem értik, hogy az az Európa, ami szemükben az emberi jogok tiszteletéről híres, hogy bánhat így velük, miközben nekik is védelemre lenne szükségük.” Sokan ugyanúgy félnek a terrostáktól, mint Európában; van, aki a Boko Haram elől menekülve hagyta el otthonát. “Nagyon sajnálják azt is, ami Párizsban történt. Kérték hogy közvetítsem együttérzésüket.” Nem egyedülálló a macedón gyakorlat; Szerbia is csak azokat engedi be, akik háború sújtotta övezetből érkeznek, és rendelkeznek korábban kiállított regisztrációs papírokkal. Rados Djurovic, a menedékkérők védelmével foglalkozó központ vezetője törvényellenesnek nevezte, hogy a hatóságok származási ország szerint osztályozzák a migránsokat, és nem engedik be azokat, akik gazdasági bevándorlóknak számítanak. “Egy egész népet nem lehet gazdasági migránsnak minősíteni, és ezzel az emberi jogok, valamint a menedékjogról szóló törvény megsértését kockáztatja Szerbia”, mondta a szakértő.
Az embercsempészek jól járnak
A görög-macedón határon kialakult helyzettel az embercsempészek járnak jól; átlagosan 2000 eurót keresnek csak azzal, hogy egy embert átvisznek a a görög-macedón határon. A macedón oldalon aztán a nagy rendőri jelenlétnek köszönhetően szinte azonnal elfogják őket, és hiába jelzik, hogy menekültek, azonnal visszahozzák őket Görögországba. “Még hazudnak is nekik, azt ígérik, hogy menedéket kérhetnek és a táborba viszik őket; így érik el, hogy beszálljanak a rendőrségi kisbuszba, de a tábor helyett a görög határon rakják ki őket.” Eközben a török-görög határon mindennaposak a tragédiák. A idomeni táborban lévő emberek arról számoltak be tudósítónknak, hogy az elmúlt napokban nagyon sok járőrhajó volt a tengeren, így próbálják a török oldalra visszanyomni a felfújható gumicsónakokban átkelő menekülteket. Sokan ezért éjszaka indulnak útnak, ami még veszélyesebb. “Este kaptuk a hírt, hogy egy újabb csónak süllyedt el 60 emberrel, köztük sok kisgyerekkel. Mindenki meghalt közülük” – számolt be tapasztalatairól az Eötvös Intézet szakértője.