Világ MTI 2015. november. 02. 21:31

Német alkancellár: Nem szabad ujjal mutogatni a keleti EU-tagokra

Sigmar Gabriel egy konferencián megértést tanúsított a kelet-európai országok menekültválságban tanúsított hozzáállása iránt. 25 évvel a második világháború után az akkori Nyugat-Németország társadalma is másként viszonyult volna egy olyan menekülthullámhoz, mint a mostani - mondta. Ám a keletieknek fel kell ismerniük, hogy a válság annak az EU-nak a kudarcával fenyeget, amelytől nagyon sok támogatást kaptak - mondta az alkancellár.

A menekültek befogadása körüli vitában nem szabad erkölcsi alapon "ujjal mutogatni" az Európai Unió keleti térségének tagállamaira, de le kell folytatni a vitát, mert a menekültválság miatt minden eddiginél nagyobb a veszélye annak, hogy zátonyra fut az EU - mondta Sigmar Gabriel német alkancellár hétfőn egy berlini konferencián.

Nemcsak az EU-hoz 2004 óta csatlakozott tagországok viszonyulnak "tartózkodóan" a menekültek befogadásához, hanem például Franciaország is, az Egyesült Államok pedig az eddiginél mindössze 10 ezerrel több szíriai menekültet kíván befogadni, holott Németországba egyetlen egy nap alatt érkezik 10 ezer menekült - emelte ki az alkancellár. 

MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Azzal kapcsolatban, hogy a menekülthullámmal túlnyomórészt muzulmán vallású emberek érkeznek az EU-ba, Sigmar Gabriel elmondta: a csupán 25 éve demokráciában élő és jelentős nagyságú bevándorló népességgel nem rendelkező kelet-közép-európai országok megértéséhez figyelembe kell venni, hogy 25 évvel a második világháború után az akkori Nyugat-Németország társadalma is másként viszonyult volna egy olyan menekülthullámhoz, mint a mostani.

Ennek ellenére beszélni kell a menekültek befogadásáról, és a keleti uniós tagállamoknak tudniuk kell, hogy a válság annak az EU-nak a kudarcával fenyeget, amelytől nagyon sok támogatást kaptak. Azt is tudniuk kell, hogy Németországban erősödik az a vélemény, hogy nem helyénvaló elfogadni a támogatást, majd "elbújni", amikor vállalni kellene közös felelősséget az EU sorsáért - fejtette ki a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke.

Mindenképpen meg kell akadályozni az EU szakadását és nem szabad egymásra mutogatni, mert "gazdasági és mentális katasztrófa" következne be, ha Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnökének akarata érvényesülne, vagyis ha Németország lezárná a határait és visszatérne "Dublin III-hoz", az uniós menekültügyi szabályok alkalmazásához - mondta Sigmar Gabriel.

A menekültválság kezelése körüli vita "lényegében az EU-ról szól", ezért emlékeztetni kell arra, micsoda "hihetetlen sikertörténet" az uniós integráció, különösen a kelet-közép-európai tagállamok számára.
 

Hirdetés