Nyomozás indult a szír férfi ellen, aki harcolhatott az Iszlám Állam oldalán
Németországban nyomozás kezdődött egy szíriai menedékkérő ellen, mert felmerült, hogy harcolhatott az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista terrorszervezet oldalán.
A német lap leírta azt is, hogy a nyomozást a felvétel alapján indította el a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) az ország belső és külső biztonságát különösen érintő ügyekben illetékes szövetségi ügyészség megbízásából.
Thomas de Maiziere belügyminiszter pedig egy vasárnap esti televíziós interjúban mondta el, hogy az eset három hete történt, hogy a határellenőrzés ideiglenes visszaállítására nemcsak azért volt szükség, hogy a hatóságok és az önkéntesek lélegzetvételnyi szünethez jussanak a menekültek áradatának fogadásában, hanem biztonsági okokból is.
A hatóságok értesülései alapján világos, hogy "nem csak szentek jönnek hozzánk", ezért sürgősen vissza kellett állítani a határok ellenőrzését, mert "tudni akarjuk, hogy ki lép be az országba" - idézi az MTI Thomas de Maziere szavait.
A német biztonsági szervek "nagyon éberen" figyelik a folyamatokat, számos és "sokféle" értesülésük, információjuk van, és ezeket mind ellenőrzik. De Maziere rámutatott, a menekültügyi eljárásokat azért sem lehet nagyon jelentősen felgyorsítani, mert "meg kell néznünk, hogy egy szíriai vajon valóban szíriai-e", és azt is ellenőrizni kell, hogy harcolt-e az IÁ vagy más terrorista szervezet oldalán.
A Welt am Sonntag biztonsági forrásokból úgy tudja, továbbra sincs arra utaló jel, hogy szervezetten terroristákat próbálnának bejuttatni Németországba a menedékkérők között. A hatóságok az utóbbi hónapokban számos értesülésnek utánajártak, de nem rögzítettek ilyesmire utaló tényt.
Egyebek között vizsgálat alá vették az állítólagos szíriai és iraki terroristákat bemutató fényképalbumokat, amelyek a közösségi médiában tűntek fel. Megállapították, hogy hamisított, emberek lejáratására szolgáló felvételekről, illetve olyan képekről van szó, amelyekhez téves információkat fűztek terjesztőik.
Az IÁ "helyben", a közel-keleti térségben igyekszik felépíteni államát, Németországban pedig "van elég híve, akik merényleteket követhetnek el", úgyhogy ebből a célból nem muszáj embereket becsempészni az országba - fogalmazott a lap egyik forrása.
Eddig egy feltételezett terroristák vettek őrizetbe menedékkérőket befogadó intézményekben. Az eset augusztus elején történt, az illető a gyanú szerint az IÁ híve és harcosokat akart toborozni a menedékkérők között. Ugyanakkor nem a balkáni vagy a Földközi-tengeri migrációs útvonalon érkezett Németországba, hanem Spanyolországból, és spanyol elfogatóparancs alapján vették őrizetbe.