Húszezres tüntetés Moldovában
Az államfő lemondását és előrehozott választásokat követelnek.
Mintegy húszezren vonultak utcára vasárnap a moldovai fővárosban Nicolae Timofti elnök lemondását és előrehozott választások kiírását követelve. A nyolcadik napja tartó demonstráció résztvevői a központi bank és az államügyészség vezetőinek távozását is el akarják érni az Európa egyik legszegényebb országának számító volt szovjet tagköztársaságban.
A múlt vasárnap, több tízezer ember részvételével zajlott tüntetés a helyi média szerint minden idők legnagyobb utcai demonstrációja volt Moldovában. A tiltakozók azt mondják: addig maradnak, amíg a céljukat el nem érik.
A tüntetők azzal vádolják - a sajtó szerint bizonyos oligarchákkal jó viszonyt ápoló - Timoftit, hogy nem lép fel kellő hatékonysággal a korrupció ellen. A demonstrálók alapos és valódi vizsgálatot akarnak az utóbbi évek legnagyobb korrupciós botrányában. Tavaly szőrén-szálán eltűnt egymilliárd dollár három, az ország bankszektorának mintegy harmadát adó pénzintézetből: az Unibankból, a Banca Socialából, valamint a Banca de Economiiból.
A Kroll amerikai magánnyomozó és tanácsadó cég vizsgálata szerint a párját ritkító bűncselekmény mögött egy 28 éves üzletember, Ilan Shor áll, aki 2013 óta különféle vállalatokon keresztül, lépésről lépésre többségi tulajdont szerzett a pénzintézetekben. Majd tavaly novemberben a bankok három nap alatt megmagyarázhatatlan hitelezésbe kezdtek. A pénzzel kistafírozott cégek azonnal eltűntek, a kintlevőséget a hitelező bankok pedig olyan offshore háttérrel rendelkező, Nagy-Britanniában bejegyzett cégeknek adták el feltűnően olcsón, amelyek különféle lepukkant londoni raktárakban béreltek néhány napra egy-két négyzetméteres irodákat.
Short néhány hétre házi őrizetbe helyezték, ám miután június közepén nagy többséggel megnyerte az Orhei városában tartott polgármester-választást, visszanyerte szabadságát. Szabadon bocsátása nem váltott ki különösebb tiltakozást - senki sem gondolta ugyanis komolyan, hogy egyedül hajtotta végre a sikkasztást. Helyi elemzők szerint a korrupt moldovai elit nagyobb része benne volt a busás hasznot hozó ügyletben.