2015. szeptember. 12. 09:59 MTI/AFP Utolsó frissítés: 2015. szeptember. 12. 16:19 Világ

Szíria felett is megjelent az ausztrál légierő

Ausztrál harci gépek hajtottak végre hadműveletet Szíria felett. Tony Abbott, ausztrál miniszterelnök azt mondta nem elég Irakban harcolni az Iszlám Állam ellen.

Az ausztrál légierő szombatra virradóan végrehajtotta első szíriai hadműveletét, a harci gépek anélkül tértek vissza közel-keleti bázisukra, hogy fegyvert használtak volna, illetve hogy bármilyen incidens történt volna a művelet közben - jelentette be az ausztrál védelmi minisztérium. A műveletben két F/A-18A Hornet harci gép, egy KC-30A utántöltő repülőgép és egy E-7A felderítő gép vett részt.

Canberra néhány nappal ezelőtt közölte, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni hadjárat hatékonyabbá tétele érdekében kiszélesíti azt a misszióját, amelyet eddig csak Irakban végzett az Egyesült Államok vezette nemzetközi hadi koalíció részeként.

Stu Bellingham tábornok, a közel-keleti ausztrál kontingens parancsnoka elmondta, hogy a Hornetek ellenséges tevékenység után kutattak Szíria keleti részén. Tony Abbott ausztrál miniszterelnök korábban a már várható lépés indoklásaként azt mondta: "Nem tudjuk legyőzni az IÁ-t Irakban anélkül, hogy egyúttal Szíriában is legyőzzük."

Julie Bishop ausztrál külügyminiszter augusztus végén felszólította az európai országokat, hogy még nagyobb számban vegyenek részt az IÁ elleni szíriai és iraki légicsapásokban, hiszen ily módon tudják segíteni a kontinenst sújtó migrációs válság megoldását. Az IÁ az oka annak, hogy százezrek indulnak útnak Európába. "Az Európában menedéket keresők több mint 40 százaléka Szíriából érkezik, és nekünk egységes frontot kell képviselnünk a hatalmas tömegek elvándorlását kiváltó terrorszervezetek felszámolása érdekében" - hangsúlyozta a tárcavezető újságírók előtt.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.