2015. szeptember. 02. 10:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. szeptember. 02. 13:02 Világ

ET-biztos: ami most történik, nem is bevándorlási válság

Nem a menekültek jelentik a valódi problémát, hanem a kormányok kapkodó, majdnem hisztérikus reakciója – írta az EUrológus blog oldalán Nils Muižnieks, az Európa Tanács emberi jogokért felelős biztosa. Szerinte ez nem is bevándorlási válság, hanem politikai.

Az európai országok sok figyelmeztetést kaptak az elmúlt években, hogy a bevándorlási és menekültfogadási rendszereik nem működnek jól. Most, hogy megnőtt a menedékkérők száma, és egyre több tragédia történik, látszik a rendszer összes gyengesége. De valójában nem azért dől össze, mert sokan jönnek – olvasható Nils Muižnieksnek, az Európa Tanács emberi jogokért felelős biztosának írásában, amelyet az EUrológus blog tett közzé.

A biztos szerint nem kezelhetetlen a menedékkérelmek száma, a huszonhat EU-s országra jut 180 ezer kérelem, de ha hozzávesszük azt a majdnem 300 ezer embert is, akik január óta Olaszországba és Görögországba érkeztek – legtöbbjük szíriai, akik menekültstátuszt fognak kapni – szerinte még mindig nagyon messze vagyunk attól a valódi menekültnyomástól, amellyel sokkal szegényebb országok, például Pakisztán vagy Törökország néz szembe.

Muižnieks szerint az EU-s országok többségében azon versenyeznek egymással, hogy melyikük tud károsabb üzeneteket küldeni a közvéleménynek. Németország az egyetlen, kimagasló kivétel. Hozzátette, Bulgáriában és Magyarországon hirtelen megnőtt a menedékkérők száma, és nagyon kevés segítséget kaptak EU-s szomszédaiktól, ha kaptak egyáltalán, de egy rossz döntéssel válaszoltak: lezárták a határaikat.

Részben azért jutottunk ide, mert az EU-s menekültfogadási rendszer bünteti azokat az országokat, amelyek Európa határán fekszenek – írta a biztos. Szerinte a valódi gond nem az, hogy menekültek jönnek, hanem a kormányok kapkodó, majdnem hisztérikus reakciója. Ez nem egy bevándorlási válság, sokkal inkább egy politikai válság, ahol a tagállamok kevesebb Európát követelnek, miközben pont, hogy többre lenne szükség.

A biztos szerint gyökeresen át kell alakítani a Dublin rendelet, amely megengedi, hogy az EU-s tagállamok többsége néhány határmenti országra, Bulgáriára, Görögországra, Magyarországra, Olaszországra, Máltára és Spanyolországra hárítsa a menedékkérők fogadásával járó felelősséget. A menedékkérőket Muižnieks szerint is el kell osztani az országok között, ez szerinte nagyobb védelmet nyújtana a menekülteknek és levenné a terhet néhány EU-s országról.

Ezzel párhuzamosan együtt kellene dolgozni a nyugat-balkáni országokkal is, az EU-nak segítséget kell nyújtania ezeknek az országoknak, hogy fel tudják építeni a saját menekültfogadó rendszerüket, és előteremtsék a fogadásukhoz szükséges infrastruktúrát, az európai normáknak megfelelően.

Az európai államoknak több törvényes lehetőséget kell biztosítaniuk a menekülteknek, hogy elérhessék a földrészünket – írta Nils Muižnieks. Könnyíthetnénk például a humanitárius vízum feltételein, vagy segíthetnénk a családok egyesítését. Így kevesebben választanák a veszélyes tengeri és szárazföldi útvonalakat, és ez kifogná a szelet az embercsempészek vitorlájából is, akiknek pont az a legnagyobb üzlet, ha szigorúak a bevándorlási szabályok – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.