Világ MTI 2015. augusztus. 17. 21:17

Kevesebb a kokaültetvény Bolíviában, Morales boldog

Az ENSZ adatai szerint Bolíviában tavaly 11 százalékkal, 2010 óta pedig összességében harmadával csökkent a kokaültetvények területe. Az eredményekről Antonino De Leo, az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának egyik vezetője számolt be a bolíviai fővárosban.

A sajtótájékoztatón Evo Morales bolíviai elnök is részt vett, aki szerint országa fellépése sokkal hatékonyabb, mint az Egyesült Államok által támogatott módszerek Kolumbiában és Peruban.

Az Andok országaiban a kokalevelet hagyományosan gyógyszerként alkalmazzák, de alapanyaga lehet a kokainnak is. Bolíviában a kokacserje termesztése és fogyasztása kis mennyiségben legálisnak számít.

Evo Morales, aki maga is kokatermesztőből lett politikus és a bolíviai kokacserje-termesztők elnöke, 2008-ban kémkedés és a politikai ellenzéknek nyújtott támogatás vádjával kiutasította az amerikai kábítószer-ellenes hatóságot az országból, és állítása szerint azóta javult a kábítószer elleni küzdelem helyzete Bolíviában. Az elnök azt az álláspontot képviseli, hogy a kokalevél rágcsálása gyógyító hatású és a növény termesztésére a kábítószer-előállítástól függetlenül kell tekinteni.

Bolívia a világ harmadik legnagyobb kokaintermelője Kolumbia és Peru után, továbbá a perui kokain feldolgozó és tranzitországa. A három dél-amerikai ország együttes termeléséből Kolumbia 52, Peru 33, Bolívia pedig 15 százalékkal részesül.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.