Világ MTI 2015. július. 30. 14:48

Tényleg meghalt az afganisztáni tálibok vezetője

Az afganisztáni tálibok is megerősítették csütörtök délután az iszlamista mozgalmat megalapító és vezető Omár molla haláláról szóló híreket.

"Az Iszlám Emirátus (a tálibok így nevezik magukat) és Omár molla családja bejelenti a tálib mozgalom alapítójának és vezetőjének halálhírét" – az AFP hírügynökség szerint ezt írták a lázadók közleményében.

A mozgalomalapító családja később újabb közleményt juttatott el az AP amerikai hírszolgálathoz. Ebben megbocsátásra kérték az afgánokat és a muszlimokat "bármely hibáért", amit Omár molla a szervezet vezetőjeként elkövetett.

Egy név nélkül nyilatkozó tálib illetékes szerint a molla betegségben halt meg, azt azonban nem árulta el, hogy mikor és hol következett be a halála.

Az afgán kormány szerdán hivatalosan is megerősítette a lázadóvezér haláláról szóló híreket, miután az al-Dzsazíra hírtelevízió arról számolt be, hogy Omár molla még 2013-ban meghalt. A hivatalos közlések szerint a tálib vezető a pakisztáni Karacsiban hunyt el, egy kórházban.

Manszúr molla az új vezető

A kvettai súra, vagyis a Pakisztánban működő tálib törzsi tanács egyhangúlag Manszúr mollát választotta meg a tálib mozgalom új emírjének – közölte a csütörtökre virradóra megtartott tanácskozás egyik magas rangú résztvevője.

Az utóbbi három évben Manszúr Omár molla helyettese volt.

Az új vezér helyettesének Sziradzsuddin Hakkánit választották, akinek az amerikai kormány tízmillió dolláros vérdíjat tűzött ki a fejére. A férfi az apja által alapított, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel szövetséges Hakkáni-hálózat vezetője.

Elemzők szerint a pakisztáni hatóságokkal szoros kapcsolatban álló Manszúr megválasztása tovább mélyítheti a mozgalmon belüli frakciók közötti törésvonalakat.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?