Egy cseh menekültügyi szakértő szerint legutóbb már nem nőtt a bevándorlók száma, csak az áldozatoké, és Európa képes volna megbirkózni a problémával.
Globális történelmi szempontból ma semmi olyan nem történik, amivel Európa nem tudna megbirkózni – jelentette ki Jan Schroth, a genfi székhelyű Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) csehországi irodájának vezetője a jelenlegi bevándorlási problémával kapcsolatban csütörtökön a cseh közszolgálati hírtelevízióban (CT24).
"Amiben a mai helyzet valóban rendkívüli és drámai, az a halottak száma, az hogy Európa határainál olyan sok ember hal meg, gyakran feleslegesen" – mutatott rá Schroth. Az IOM adataira hivatkozva a szakértő azt állította, hogy a menekülők száma jelenleg stabilizálódott. Az idei első fél évben mintegy százezer ember érkezett Európába, míg az egész tavalyi évben kétszázezer. "A menekültek száma most tehát már nem emelkedik" – szögezte le Schroth.
"Ez mindenesetre nem jelenti azt, hogy Európa példa nélküli menekülthullámmal találná magát szembe, amelyet nem tud kezelni. Továbbra is maximum egymillió menekültről beszélünk, akik fokozatosan a félmilliárd lakosú Európába tartanak, tehát az európai lakosság kéttized százalékáról" – fejtette ki a cseh szakértő.
"A legális bevándorlás ellen a fejlett országok nem védekeznek, mert az pozitív számukra" – jegyezte meg Schroth. Elmondta: az utóbbi években évi átlagban mintegy 500 ezer és 800 ezer között mozog az Európába érkező legális bevándorlók száma. A problémát a migrációhoz kapcsolódó bűnözés okozza. "A nem legális bevándorlás, elsősorban az ebből profitáló nemzetközi szervezett bűnözés ellen azonban harcolni kell" – húzta alá az IOM szakértője.