2015. május. 29. 14:16 MTI Utolsó frissítés: 2015. május. 29. 17:08 Világ

Direkt kihagytak egy teljes népcsoportot a népszámlálásból Mianmarban

30 éve először tartottak népszámlálást Mianmarban, de egy iszlám vallású népcsoportot egy az egyben kihagytak belőle. A népcsoportot nem is tekintik állampolgárnak.

Közzétették pénteken Mianmarban a dél-ázsiai ország 30 év óta első népszámlálásának eredményét, de az adatok tanúsága szerint a számlálásból kihagyták az iszlám vallású rohingja népcsoport tagjait, és az összegzésben nem szerepel az 51,5 milliós lakosság nemzetiségi és vallási megoszlására vonatkozó, érzékenynek minősített adat sem.

A mintegy 1,1 millió lélekszámú, muzulmán vallású rohingja kisebbség többsége főként a nyugat-mianmari Arakán államban él. A Mianmarban 1982-ben elfogadott állampolgársági törvény azonban nem ismeri el őket etnikai csoportként, és gyakorlatilag megfosztja őket az állampolgárságtól. A többségében buddhista vallású délkelet-ázsiai országban a muzulmán kisebbség tagjai naponta szembesülnek diszkriminációval: nincs tartózkodási engedélyük, nem gyakorolhatják szabadon vallásukat, sőt mozgásukban is korlátozzák őket.

A rohingják elleni mély gyűlöletet igazolni látszik a szerdai tüntetés, amelyen többek közt buddhista szerzetesek tiltakoztak a mianmari fővárosban, Rangunban a tengeri úton menekülők visszafogadása ellen. Ezt megerősíteni tűnik a mianmari elnök által korábban aláírt születésszabályozási törvény is, amely jogvédők szerint a rohingják ellen irányul. A szélsőséges buddhisták rendszeresen azzal riogatnak, hogy a gyorsan sokasodó muzulmánok idővel átveszik a hatalmat az országban.

A március-áprilisban elvégzett népszámlálás eredményeit nemcsak a rohingják kihagyása miatt bírálták aktivisták, hanem azért is, mert szerintük az etnikai és vallási hovatartozás felmérését egy idejétmúlt és pontatlan lista alapján végezték. Az említett lista szerint 135 etnikai csoport van Mianmarban, de ezen a listán a rohingják nincsenek rajta. 

A véglegesített adatok alapján Mianmar népessége 51,5 millió. Ez a szám nem sokkal nagyobb a tavaly augusztusi előzetes eredménynél (51,4 millió), amely egyébként 9 millióval kevesebb a becsléseknél.

Több ezer mianmari rohingja próbált az elmúlt hetekben életének kockáztatásával átkelni a Bengáli-öblön, hogy eljusson Délkelet-Ázsiába, elsősorban Malajziába. A régióban a menekültekkel kapcsolatos mostani válság május elején kezdődött, amikor az embercsempészek – a migránsok tranzitterületének számító Thaiföld vezetésének megtorlásától tartva – menekültek ezreit hagyták a sorsukra a tengeren.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.