2015. május. 04. 13:41 MTI Utolsó frissítés: 2015. május. 04. 13:41 Világ

Brüsszel felvenné a harcot a dohánycsempészekkel

Brüsszel beléptetné a tagállamokat a dohánycsempészet elleni nemzetközi egyezménybe. A jegyzőkönyv hatálybalépéséhez 40 ország ratifikációjára lenne szükség.

Javaslatot tett az Európai Bizottság hétfőn arra, hogy az Európai Unió csatlakozzon a dohánycsempészet elleni nemzetközi egyezményhez. Ez formálisan azt jelentené, hogy a tagállamok kormányainak képviselőiből álló tanácsnak alá kellene írnia az Egészségügyi Világszervezet dohánytermékek ellenőrzését szolgáló keretegyezményének a dohánytermékek törvénytelen kereskedelmét felszámolni hivatott jegyzőkönyvét.

A jegyzőkönyv hatálybalépéséhez 40 ország ratifikációjára lenne szükség. A 2012-ben véglegesített jegyzőkönyvnek hét részes állama van. Az EU mint nemzetközi szervezet a tanács és az Európai Parlament jóváhagyásával csatlakozhat a jegyzőkönyv aláíróihoz, ám a bizottság azt szeretné, ha a tagállamok külön-külön, parlamenti ratifikáció révén mind részes államaivá válnának a megállapodásnak, ami összesen 29-cel dobná meg a csatlakozó országok táborát.

A jegyzőkönyv célja a dohánytermékek törvénytelen kereskedelmének teljes felszámolása tagállami intézkedések és nemzetközi együttműködés révén. Így engedélyhez kötné a dohánytermékek importját, exportját, előállítását, és az előállításukhoz szükséges berendezéseket is. A jegyzőkönyv értelmében a dohánytermékeket teljes mértékben követhetővé kellene tenni. Emellett a részes államoknak azt is vállalniuk kell, hogy bizonyos tevékenységeket, például a törvénytelen dohánytermékgyártást és -kereskedelmet kriminalizálnak, és megfelelő szankciókkal sújtanak, az elkobozott termékeket pedig megsemmisítik.

 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.