2015. március. 16. 12:18 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 16. 13:44 Világ

Szabadon engedték a jemeni miniszterelnököt és kormányát

Majdnem két hónapos fogság után kiengedték a húszi lázadók a házi őrizetből Háled Bahahot, a januárban lemondott jemeni miniszterelnököt és kormányának tagjait – mondta hétfőn Radzseh Badi kormányszóvivő. A miniszterelnök Facebook-oldalán azt írta, hogy a lépés a lázadók jóindulatának jele, és célja az arab ország politikai átmenetéről szóló egyeztetések megkönnyítése.

Bahah még januárban lemondott tisztségéről, miután a síita húszik elfoglalták az elnöki palotát. A lázadók azonban nem fogadták el a lemondását és házi őrizetbe helyezték.

A politikus hétfői közleményében hangsúlyozta, hogy tekintettel az országban uralkodó "kivételes körülményekre", sem neki, sem a kabinet tagjainak nem áll szándékukban ismét betölteni korábbi tisztségüket.

A síita felkelők tavaly szeptemberben megszállták a fővárost, Szanaát, a múlt hónapban lemondásra kényszerítették Abed Rabbo Manszúr Hádi elnököt, majd feloszlatták a parlamentet és átvették a hatalmat. Azóta az országban politikai káosz uralkodik. Hádi február 21-én az ország déli részébe, Ádenbe menekült, ahol visszavonta korábbi lemondását, és a Perzsa-öböl menti országok támogatásával új hatalmi bázist alakított ki.

Az ENSZ égisze alatt folytatott tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést a jemeni belpolitikai válság megoldásában, a kormány elengedése azonban enyhítheti az országban kialakult feszültséget.

A húszi lázadók vezetője, Abdel-Malek al-Húszi vasárnap azt mondta: a csoport közvetlen tárgyalásokat kezdett a szomszédos Szaúd-Arábiával, Jemen legnagyobb szövetségesével. Rijád röviddel a húszi hatalomátvételt követően felfüggesztette a Szanaába irányuló segélyeket.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?