2015. február. 27. 13:05 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 27. 13:06 Világ

A svédeket és az osztrákokat is leverte lábukról az influenza

Svédországban szokatlanul sok influenzás megbetegedést regisztráltak február utolsó két hetében a helyi egészségügyi hatóságok tájékoztatása szerint.

A Dagens Nyheter című svéd napilap azt írta, hogy az év hetedik hetében 950 bizonyított megbetegedést jegyeztek fel, a rákövetkező héten pedig 948-at. "Tudjuk, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, a legtöbb ember ugyanis nem fordul orvoshoz. Általában úgy számolunk, hogy a megbetegedések valós száma százszor vagy akár ezerszer is nagyobb lehet a regisztrált eseteknél" – mondta Anna Sara Carnahan, a svéd közegészségügyi szolgálat munkatársa.

Az egészségügyi hatóságok arról számoltak be, hogy az utóbbi két hétben feljegyzett esetek száma jóval meghaladja a korábbi évek adatait, a 2009-es járványt leszámítva. "Azóta nem jegyeztünk fel ennyi influenzás megbetegedést, hogy 1993-ban elkezdtük vezetni a nyilvántartást" – mondta a járványügyi szakember.

A súlyos influenzajárványok idején általában ezer és 5 ezer között van az influenzás halálesetek száma Svédországban. A szakemberek szerint a legnagyobb kockázatnak az idősek és a legyengült egészségi állapotban lévők vannak kitéve.

Rossz oltóanyagról beszélnek Ausztriában

Ugrásszerűen megnőtt idén az influenzás megbetegedések száma az osztrák fővárosban, de a vírus lassan visszavonulóban van már – közölte az osztrák közszolgálati tévé híradója.

Míg 2014 októberében 7000 új megbetegedést regisztráltak Bécsben, addig ez a szám 2015 februárjára csaknem 15 ezerre ugrott, legutóbb két éve volt ilyen sok beteg a fővárosban.

Az orvosok a magas betegszámot arra vezetik vissza, hogy a felhasznált oltóanyag kevésbé volt hatékony. A gyártók hónapokkal a járvány előtt elkészítik ugyanis a hatóanyagot, vagyis még jóval azelőtt, hogy tudnák, melyik vírustörzs terjed majd el. A mostani influenzaszezonban más vírustörzsek ellen készültek, és bizonyos mutációkra nem.

A szakemberek ettől függetlenül az oltások fontosságát hangsúlyozzák, egyebek közt azért, mert Ausztriában az oltást igénylők aránya igen alacsony, a lakosság alig nyolc százaléka kéri a vakcinát.

Hirdetés