2015. február. 11. 09:43 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 11. 11:26 Világ

Vannak tisztázatlan kérdések, de megtartják a minszki csúcsot

Előkészítetlensége ellenére valószínűleg megtartják az úgynevezett normandiai négyek szerdára tervezett minszki találkozóját – jelentette ki szerda reggeli rádiónyilatkozatában Laurent Fabius francia külügyminiszter.

A csúcstalálkozó megtartásáról vasárnap jött létre megállapodás az orosz, az ukrán és a francia elnök, valamint a német kancellár között. A cél, hogy megoldást találjanak a kelet-ukrajnai válság politikai rendezésére. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség szerint egy kelet-ukrajnai demilitarizált övezet létrehozásának és a nehézfegyverek kivonásának kérdése áll a csúcstalálkozó középpontjában. 

"Van néhány kérdés, amelyet nem sikerült tisztázni, de nagyon valószínű, hogy megtartjuk a találkozót, amely a szó szoros értelmében az utolsó esélyről szól" – mondta Fabius a France Inter rádiónak nyilatkozva. Hozzátette, hogy Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár szerda reggel még telefonon egyeztet az ügyben. 

A miniszter elmondta, hogy az úgynevezett kontaktcsoportnak a találkozót előkészítő ülésén nem tudtak megállapodni Kelet-Ukrajna státusáról, az ukrán határok sérthetetlenségét garantáló mechanizmusról, egy reménybeli tűzszünet feltételeiről, egy fegyvermentes övezet létrehozásáról és a fogolycseréről sem.

Fabius megerősítette, hogy Párizs ellenzi fegyverek küldését Ukrajnának. "Nincs a terveink közt. Szerintünk a megoldás csak politikai lehet" – jelentette ki. 

Nagy-Britannia kedden bejelentette: felülvizsgálja azon álláspontját, hogy nem küld fegyvereket az ukrán erőknek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.