Egyelőre nem jutottak sokra a kubai-amerikai tárgyalások
A bevándorlás kérdésében nem közeledtek egymáshoz az álláspontok a kubai-amerikai viszony helyreállítását célzó hivatalos tárgyalások első napján Havannában, az egyeztetés résztvevői ugyanakkor kiemelték, hogy a hangulat konstruktív volt.
A zárt ajtók mögött folyó szerdai megbeszéléseken az Egyesült Államokba irányuló kubai bevándorlás volt a téma. Az Egyesült Államokat Alex Lee, a washingtoni külügyminisztérium dél-amerikai és kubai ügyekért felelős külügyi főcsoportfőnöke, Kubát pedig Josefina Vidal Ferreiro, a havannai külügyminisztérium Egyesült Államokkal foglalkozó igazgatóságának a vezetője képviselte.
A kubai fél bírálta azt az amerikai törvényt, amely évtizedek óta maradást biztosít a kubai menekülteknek, akkor is, ha illegálisan érkeztek az Egyesült Államokba. Kifogásolták továbbá azt is, hogy az Amerikába hajón érkező menekültek menedékjogot kérhetnek, ha partot érnek. A tárgyalásokat követően tartott sajtótájékoztatón Josefina Vidal az Egyesült Államoknak ezt a politikáját nevezte a Kubából való illegális kivándorlás és az emberkereskedelem fő mozgatórugójának. Alex Lee ugyanakkor nyomatékosította, hogy Washington nem változtat a rendszeren.
Csütörtökön amerikai részről Roberta Jacobson, a nyugati félteke ügyeiért felelős államtitkár-helyettes is tárgyalóasztalhoz ül. A napirenden a kétoldalú viszony helyreállításának gyakorlati lépései szerepelnek, beleértve a nagykövetségek megnyitását a két fővárosban. A felek derűlátók, Jacobson hétfőn azt mondta: reméli, hogy hónapokon belül újra megnyílhat az Egyesült Államok havannai nagykövetsége, amelyet a diplomáciai kapcsolatok megszakítása miatt 1961-ben zártak be.
A kubai külügyminisztérium azt reméli, hogy Washington tiszteletben tartja az "eltérő politikai felfogásokat" és Kuba szuverenitását – mondta egy külügyi illetékes. Barack Obama amerikai elnök és kubai kollégája, Raúl Castro decemberben jelentette be, hogy normalizálni akarják a két ország kapcsolatait.