A japán Kobe városában a 20 évvel ezelőtti földrengésben meghalt több ezer áldozatra emlékeztek.
1995. január 17-én a Richter-skála szerinti 7,3-es erősségű földrengés rázta meg a szigetországot. Középpontja a Tokiótól 435 kilométerre nyugatra fekvő, 1,5 millió lakosú tengerparti város, Kobe közelében volt. Kobéban 6425 ember halt meg, 250 ezer lakóépület dőlt romba. A természeti csapás okozta károk 86,2 milliárd dollárra rúgtak.
A természeti csapás 20. évfordulóján rendezett emlékünnepséget a város központi parkjában tartották, de számos más japán nagyvárosban is voltak megemlékezések. Kobéban bambusznádbotok üregében elhelyezett gyertyákból készítettek apró fáklyákat, és ezek együtt, tízezren, alkották a kobei földrengés napját jelző "1.17" feliratot. Pontban az első nagy rengés pillanatában, helyi idő szerint 5.46-kor egy perces néma csönddel emlékeztek az áldozatokra.
Bár a város azóta újjáépült, a tragédia következményei máig tapinthatóak Kobéban és a környező településeken. A város 65 év feletti lakóinak fele egyedül él, mert a földrengésben vagy az erős stressz okozta betegségekben elvesztették élettársát. Felmérések szerint a helyi lakosok csupán 41 százaléka - aki túlélte a Japánban Nagy Hansinnak nevezett földrengést - érzi úgy, hogy a húsz évvel ezelőtti tragédia óta életük visszatért a normális kerékvágásba. A helyi vállalatok 12 százaléka még mindig nem tudott teljesen talpra állni a földrengés okozta károk után.