Újabb országban bukkantak fel az Iszlám Állam katonái
Első ízben erősítették meg hétfőn afganisztáni tisztségviselők, hogy hazájukban is tevékenykedik az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista terrorszervezet. Ugyancsak hétfőn Kabulban bejelentették, hogy az afgán kormánynak hosszú huzavona után végre megvan az összes miniszterjelöltje.
Az utóbbi héten Hilmend tartomány több körzetéből is arról számoltak be a helyi lakosok, hogy egy férfi irányításával többen harcosokat toboroznak az Iszlám Állam számára, amely jókora területeket ural Szíriában és Irakban - mondta Mahmud Kán tábornok.
A tábornok felidézte, hogy a tálib felkelők tagadják az IÁ jelenlétét Afganisztánban, miközben támogatást ígértek a terrorszervezetnek. Ezzel szemben a tábornok értesülései szerint a tálibok arra figyelmeztették a lakosságot, hogy ne hallgasson a verbuválóra és embereire, egy törzsi vezető, Szajfulláh Szanginval pedig úgy tudja, hogy már harc is volt az IÁ-csoport és a tálib felkelők között, amelyben mintegy 20-an meghaltak.
"Az emberek arról beszélnek, hogy a verbuváló fekete zászlókat tűzött ki több helyen, és még az is előfordult, hogy megpróbált leszedni a tálibok fehér lobogói közül néhányat" - mondta Hilmend tartomány Szangin megyéjének törzsi vezetője.
További újdonság Afganisztánban, hogy körvonalazódik az új kormány. Hosszú hónapok huzavonája után hétfőn az elnöki hivatal bejelentette 25 miniszterjelöltjének nevét. A tárcavárományosok között három nő is van, ők a kultúra, a női ügyek és az oktatás területén kapnának megbízatást.
Asraf Gáni afgán államfő tavaly szeptemberben lépett hivatalába, ám azóta sem sikerült beváltania legfőbb ígéretét, hogy egységkormányt alakít fő riválisával, Abdulla Abdulla kormányfővel.
Kormány nélkül Afganisztán irányítása gyakorlatilag elnöki rendeletekkel folyik, a hatalmi űr pedig a tálib felkelők kezére játszik, gyengül az afgán hadsereg harci morálja, a tálibok pedig fokozhatják harcukat annál is inkább, mivel az országban a nemzetközi katonai jelenlét az eredeti terveknek megfelelően igencsak megcsappant.
A lakosság elégedettsége Gáni teljesítményével a felére, 59,9-ről 27,5 százalékra csökkent már egy hónappal azután, hogy hivatalba lépett. Mutatója azóta csak tovább romolhatott.