2015. január. 12. 06:54 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 12. 09:05 Világ

A dél-koreai elnök leülne az északi diktátorral

A dél-koreai elnök kész előfeltételek nélkül találkozni Kim Dzsong Unnal.

Pak Gun Hje dél-koreai elnök hétfőn közölte, hogy hajlandó lenne előfeltétel nélkül találkozni Kim Dzsong Unnal, miután az észak-koreai diktátor újévi köszöntőjében felvetette egy észak-déli csúcstalálkozó lehetőségét, majd Phenjan néhány nappal később viszont már elutasította azt. 

"Az álláspontom az, hogy a megosztottság okozta fájdalom enyhítése és a békés egyesítés elérése érdekében hajlandó vagyok bárkivel találkozni. Ha az előmozdítja (a fentieket), akkor kész vagyok egy csúcstalálkozóra Észak-Koreával. Előfeltételek nélkül" – fogalmazott Pak hétfői sajtótájékoztatóján. 

A dél-koreai elnök asszony azt mondta: Phenjan atomprogramjának berekesztése részét kell, hogy képezze a Koreai-félsziget békéjéről szóló megbeszéléseknek, de mindez nem előfeltétele a tárgyalások megkezdésének. Egyúttal azonban azt is leszögezte, hogy országának továbbra is szüksége van az Észak-Korea ellen irányuló nemzetvédelmi törvényre, hogy "szavatolja a biztonságot ebben az országban, amíg szemben állunk Északkal". 

A kommunista Észak-Korea vezetője, Kim Dzsong Un újévi beszédében azt mondta: nyitott arra, hogy országa tárgyaljon Dél-Koreával. Azonban Phenjan egy héttel később elutasította Szöul felkérését, hogy folytassák a két Korea közötti, korábban megrekedt párbeszédet. 

A két Korea vezetői a félsziget II. világháborút követő felosztása óta mindössze kétszer találkoztak. Az első alkalommal, 2000-ben áttörésnek számító turisztikai és gazdasági együttműködésről határozott a néhai Kim Dzsong Il és az akkori dél-koreai elnök, Kim De Dzsung. Hét évvel később azonban az észak-koreai vezető és No Mu Hjon elnök hiába hangoztatta az együttműködés elmélyítését, a tervekből kevés valósult meg, 2010-ben pedig egy déli hadihajó elsüllyesztése és egy vitatott sziget észak-koreai ágyúzása miatt megrekedt a párbeszéd. 

A szöuli parlament a múlt hónapban olyan ügyekben kérte Phenjantól a tárgyalások folytatását, mint az észak-koreai emberi jogok, vagy az 1950-53 közötti koreai háború után szétszakított családok kapcsolattartása. A dél-koreai egyesítési minisztérium illetékese pénteken arról számolt be, hogy Észak-Korea magyarázat nélkül utasította el a tárgyalásokról szóló ajánlatot.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.