Világ hvg.hu 2015. január. 07. 15:56

Betiltották, felgyújtották, évek óta támadták őket

Nem először érte támadás a Charlie Hebdo vicclapot, 2011-ben Molotov-koktéllal felgyújtották a szerkesztőséget, de akkor senki sem sérült meg. Az újságot korábban be is tiltották, mivel De Gaulle halálán gúnyolódtak. Az utóbbi időszakban ugyanakkor többször is Mohamed proféta volt a poénok középpontjában, amely dühödt reakciókat váltott ki.

Sokkolta a világot a szatirikus Charlie Hebdo című francia lap párizsi szerkesztősége elleni dzsihadista támadás, amely eddig 12 ember életét követelte, köztük legalább öt karikaturistáét.

A francia magazint indulása óta folyamatosan botrányok kísérik. Eredetileg Hara-Kiri Hebdo (Heti Hara-Kiri) néven alapították 1969-ben, de már 1970-ben betiltották, mert De Gaulle francia elnök halálán gúnyolódtak. Emiatt változtatták meg a nevüket Charlie Hebdora (Heti Charlie), és újraindították a lap kiadását, ami 1981-ig tartott, majd megfelelő olvasottság hiányában megszűnt. 1992-ben ismét újraindult a hetilap.

Facebook / Charlie Hebdo Officiel

Kezdettől fogva kemény politikai és szólásszabadságot érintő témákkal foglalkoztak, és az ismétlődő botrányok ellenére folyamatosan viccet csináltak mindenkiből. A BBC párizsi tudósítója szerint ez a stílus évszázadok óta része a francia kultúrának és már a 18. században is jelentek meg hasonló karikatúrák, csak akkor még Marie-Antoinette udvartartása volt az első számú célpont.

Azóta gyökeres változások történtek a világban, Franciaország minden tekintetben sokszínűbb lett, az újság címlapjára pedig egyre gyakrabban került fel Mohamed próféta karikatúrája. A lap más dogmák mellett nem tisztelte a vallásit sem, és már azzal súlyos bűnt követett el az iszlám közösség szemében, hogy egyáltalán ábrázolta a prófétát.

2006-ban azért támadták őket, mert lehoztak egy eredetileg dán lapba készült karikatúrát, aminek szintén az iszlám próféta volt a főszereplője, és terroristaként ábrázolták. 2011-ben az arab tavaszt feldolgozó különszámot jelentettek meg, Mohameddel a főszerepben. Ekkor érte őket az addigi legnagyobb támadás, iszlám szélsőségesek Molotov-koktéllal felgyújtották a szerkesztőséget, de akkor senki sem sérült meg. Emellett Stephane Charbonnier főszerkesztő számos halálos fenyegetést kapott.

A Mohamedről készült karikatúrát akkor számos európai és Európán kívüli lap is közzétette. Például a Die Welt, az El Mundo, a Berliner Zeitung illetve a francia France Soir valamint a jordániai Silah. Az utóbbi két újság főszerkesztőjét karikatúrákat övező közfelháborodás miatt a megjelenést követő néhány órán belül menesztették. A szintén jordániai, al-Mehvar főszerkesztőjét pedig II. Abdalláh jordániai király a muzulmán vallás alapítójának és prófétájának megsértéséért őrizetbe helyeztette.

Nagy botrányt kavart még az a 2011-es címlap, amelyen a Biblia, a Tóra és a Korán feliratok wc-papírokon szerepeltek, olyan címmel, hogy "Az összes vallás a wc-ben."

2012-ben szintén megjelentettek egy sorozatot Mohamed szerepeltetésével, ami azért volt különösen szerencsétlen, mert az azt megelőző napokban ért támadás több amerikai nagykövetséget is a Közel-Keleten. Ekkor a francia külügyminiszter is bírálta a lapot, de komolyabb szankciók nem léptek életbe.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.