Világ MTI 2015. január. 06. 12:33

Megint eggyel több háború van a Földön – fotók

Újra fellángolt a fegyveres konfliktus Pakisztán és India között Kasmírban. A múlt héten legalább tíz katona és civil meghalt, hétfő este hatezer civil menekült el otthonról.

Ezrével menekülnek a polgári lakosok az India és Pakisztán között megosztott Kasmír tartomány indiai részéből a harcok kiújulása miatt – közölték helyi illetékesek.

Mintegy hatezer civil hagyta el otthonát helyi idő szerint hétfő este, miután az összetűzések lakott területekre is kiterjedtek – mondta el Santmanu, Dzsammu szövetségi terület megbízottja a brit hírügynökségnek. Múlt héten, a harcok fellobbanása után négyezren menekültek el a térségből – tette hozzá.

AFP

Az elmúlt héten legkevesebb tíz indiai és pakisztáni katona és civil veszítette életét a fegyveres erőszak miatt. Egy szemtanú szerint a pakisztáni csapatok nagy hatótávolságú fegyvereket használnak. Ilyen intenzív tüzérségi párbajra, mint a mostani, még nem volt példa a térségben.

A feszültség azután nőtt meg a két ázsiai atomhatalom között, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök tavaly augusztusban felmondta a béketárgyalásokat. A határ egyes szakaszain október óta időnként fellángolnak az összecsapások.

AFP

Az erőszak kiújulása mindössze néhány nappal előzi meg John Kerry amerikai külügyminiszter tervezett indiai látogatását. A hónap második felében Barack Obama amerikai elnök is Indiába látogat.

A túlnyomórészt muzulmánok lakta Kasmírt felosztották a nagyobbrészt hinduk lakta India és a zömmel muzulmán lakosságú Pakisztán között. 1947 óta, amikor India függetlenné vált, és Pakisztán létrejött, a két ország három háborút vívott egymással, ebből kettőt Kasmírért. Legutóbb 2003-ban kötöttek fegyverszünetet, de azóta is gyakoriak a fegyveres villongások a határ mentén.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.