Meglepő eredményt hozott a katalán függetlenségi közvélemény-kutatás
A katalánok többsége már nem akar elszakadni Spanyolországtól, igaz, a két tábor között nagyon kicsi a különbség.
A katalánok többsége már nemet mond a Spanyolországtól való elszakadásra – derült ki a legújabb közvélemény-kutatásból, amelyet az autonóm közösség kormányzata hozott nyilvánosságra pénteken.
A felmérés eredménye szerint nagyon kicsi a különbség a függetlenség ellenzői és támogatói között, a megkérdezettek 45,3 százaléka mondott nemet és 44,5 százaléka válaszolt igennel a kérdésre. Mióta 2012-ben Artur Mas katalán elnök megalakította függetlenségpárti kormányát, először fordult elő, hogy egy közvélemény-kutatás szerint az elszakadást ellenzők vannak többen.
A véleményekből az is kiderült: a katalánok nagyobb része továbbra is úgy gondolja, hogy nem rendelkeznek kellő autonómiával, és szélesebb jogkört szeretnének olyan ügyek eldöntéséhez, mint például hogy a térség saját adóbevételeinek hány százalékát tarthatja meg.
November 9-én a függetlenségről szóló "alternatív" – nem hivatalos – népszavazáson 5,4 millió szavazásra jogosult katalán közül 1,8 millióan támogatták az elszakadást. A katalán kormány sikernek, a spanyol kabinet kudarcnak ítélte az eredményt. A katalánok ennek alapján tárgyalást kezdeményeztek egy újabb, immár hivatalos népszavazásról, amely elől a spanyol miniszterelnök elzárkózott.