2014. november. 25. 09:24 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 25. 15:11 Világ

Korrupció, adócsalás: vizsgálati fogságban ül a volt portugál kormányfő

Maratoni hosszúságú kihallgatás után bírói végzéssel vizsgálati fogságba helyezték hétfőn José Sócrates volt portugál miniszterelnököt, akit korrupcióval, pénzmosással és minősített adócsalással gyanúsítanak – jelentették be az igazságügyi szervek.

Az eddigi kihallgatások után a bíró úgy döntött, elegendő rendőrségi bizonyíték van ahhoz, hogy Sócrates őrizetben maradjon az előzetes vádpontok alapján – áll a kiadott bírósági közleményben. Az exkormányfő ügyvédje, Joao Araújo közölte, hogy védence tagadja a vádakat, és fellebbezni fog a vizsgálati fogság ellen. A bírói döntés szerinte "mélységesen igazságtalan és indokolatlan".

A portugál törvények értelmében az ügyész mostantól tovább vizsgálódik az ügyben, mielőtt hivatalosan vádat emelne, s e folyamat fél évnél is tovább tarthat. Ezután egy bíró dönt arról, hogy bíróság elé álljon-e Sócrates. Ha mindegyik vád bebizonyosodik, a volt miniszterelnök 21 évig terjedő börtönbüntetést kaphat.

Az 57 éves José Sócrates 2005 és 2011 között volt a portugál kormány feje. A szocilista politikust péntek éjjel vette őrizetbe a rendőrség, amikor a lisszaboni repülőtérre érkezett Párizsból, s azóta rács mögött ül. A nyomozás keretében három másik gyanúsítottat is őrizetbe vettek, köztük Carlos Santos Silva üzletembert.

A helyi sajtó szerint az exkormányfő 20 millió eurós vagyont halmozott fel azzal, hogy hivatali ideje alatt kenőpénzeket fogadott el egyes cégeknek kedvező döntések fejében. A hatóságok gyanúja kiterjed bizonyos bankműveletekre, kétes eredetű pénzek átutalásaira is. Az eddigi vizsgálat szerint Sócrates az állítólag törvénytelenül szerzett pénzeket Santos Silva egy svájci bankszámláján tartotta, az utóbbi építőipari cégének pedig igencsak "jól ment" Sócrates idején.

 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.