2014. november. 19. 19:37 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 19. 19:34 Világ

Basescu nem hívja vissza a nagyköveteket

A megválasztott államfő, Klaus Johannis hétfőn elfogadhatatlannak nevezte, hogy akár egyetlen román állampolgárt is megfosszanak a szavazás lehetőségétől, és az érintett nagykövetek visszahívását kérte azokból az országokból, ahol nem sikerült mindenkinek leadnia voksát. A még hivatalban lévő elnök azonban nem teszi ezt meg, szerinte ugyanis nem a nagykövetek felelősek az elnökválasztáson történtekért.

Nem a nagykövetek felelősek azért, hogy az elnökválasztáson torlódás alakult ki külföldi szavazóköröknél - mutatott rá ki Traian Basescu tisztségben lévő román államfő szerdán, kimondatlanul is elhárítva ezáltal Klaus Johannis megválasztott államfő felszólítását, aki az érintett diplomaták visszahívását kérte tőle.

Johannis hétfőn elfogadhatatlannak nevezte, hogy akár egyetlen román állampolgárt is megfosszanak a szavazás lehetőségétől, és az érintett nagykövetek visszahívását kérte azokból az országokból, ahol nem sikerült mindenkinek leadnia voksát. Basescu beszámolt arról: Románia londoni, párizsi, római, berlini és madridi nagykövete a voksolás előtt írásban kérte a külügyminisztériumtól a szavazókörök számának növelését, de a tárca nem hagyta ezt jóvá.

A külföldi szavazóköröknél történt fennakadások tíz nap alatt kétszer vezettek a tisztségben lévő román külügyminiszter lemondásához.

Az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában rekordszámú (380 ezer) román állampolgár szavazott külföldön, de voltak, akiknek többórás sorban állás után sem sikerült voksolniuk. Ennek felelősségét magára vállalva kedden lemondott Teodor Melescanu külügyminiszter. Victor Ponta kormányfő Mihnea Motocot, Románia állandó EU-képviseletének vezetőjét jelölte a román diplomácia élére.

Basescu közölte: semmi kifogása Motoc ellen, aláírta kinevezését, de beiktatását adminisztratív teendők hátráltatják. Megjegyezte: aláírta a - Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által - miniszterelnök-helyettesnek és kulturális miniszternek javasolt Hegedüs Csilla kinevezését is. Az ő beiktatására azért nem került sor szerdán, mert az elnöki hivatal közös ceremóniát szervez, amelyen mindkét új miniszter leteszi a hivatali esküt.

Basescu szerdán üdvözölte, hogy a parlament - több hónapos huzavona után egyetlen nap alatt - elvetette az ellenzék által bírált amnesztiatervezetet, és kiadta az igazságszolgáltatásnak a korrupcióval gyanúsított törvényhozókat. Ezt Klaus Johannis megválasztott államfő és ellenfele, Victor Ponta miniszterelnök "közös kezdeményezésének" nevezte Basescu.

A decemberben távozó elnök sajnálatát fejezte ki, amiért neki nem sikerült korábban rávennie erre a parlamentet, amelyet rendszeresen azzal vádolt, hogy a mentelmi jog mögé bújtatja a korrupt politikusokat.

"Örülök, hogy a vasárnapi szavazás eredménye ráébresztette a román parlament tagjait, hogy nem állnak a törvények felett. Ha ezt hamarabb belátták volna, Románia ma a schengeni övezet tagja lenne" - jelentette ki Basescu.

Hirdetés
Világ Keresztes Imre 2025. január. 16. 14:38

Véget érhet a gázai háború a tűzszüneti megállapodással?

Elhallgathatnak a fegyverek a 15 hónapja tartó gázai háborúban, miután Izrael és a Hamász szélsőséges palesztin szervezet megegyezett a tűzszünetről. Ha minden jól megy, tartósabb fegyvernyugvás következhet, de kérdés, miért pont most sikerült tető alá hozni az alapjaiban közel egy éve kidolgozott alkut.