2014. november. 16. 08:55 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 16. 08:56 Világ

Megkezdődött a román elnökválasztás második fordulója

Helyi idő szerint reggel hét órakor (magyar idő szerint 6-kor) kinyitottak a szavazóhelyiségek vasárnap mintegy 18,3 millió román állampolgár számára, hogy megválasszák az ország államfőjét a következő ötéves időszakra.

A november 2-án lebonyolított első forduló után két jelölt maradt versenyben: egyikük Victor Ponta jelenlegi szociáldemokrata miniszterelnök, a másik pedig Klaus Johannis, az ellenzéki Keresztény-liberális Szövetség (ACL) államfőjelöltje, Nagyszeben szász polgármestere. Kettejük közül választják meg vasárnap a tíz év után leköszönő Traian Basescu államfő utódát.

Belföldön 18 ezer 500, külföldön pedig kevesebb mint 300 szavazóhelyiséget rendeztek be. A külföldön élő román állampolgárok számát a bukaresti hatóságok több mint hárommillióra becsülik. 

A vasárnapi voksolásra feszült hangulatban kerül sor, miután az első fordulóban sorok alakultak ki a külképviseleteknél és sokan nem tudtak szavazni. A két forduló között az ország nagyvárosaiban kormányellenes tüntetéseket szerveztek, amelyek résztvevői azzal vádolták a szociáldemokrata Ponta-kormányt, hogy szándékosan akadályozza a - többnyire a jobboldalt támogató - külföldön élő románok szavazását. 

A demonstrálók azt követelték, hogy a külügyminisztérium növelje meg a külföldi szavazókörök számát, de a külügyminiszter inkább lemondott hivataláról, arra hivatkozva, hogy ez törvénytelen lenne. Az országos választási iroda cáfolta, hogy jogi akadálya lett volna újabb külföldi szavazókörök létesítésének. 

A romániai elnökválasztáson hat közvélemény-kutató cég készít országos exit pollt. A választóhelyiségekből távozók nyilatkozatai alapján készülő becsléseket a vasárnap esti urnazáráskor (magyar idő szerint 20 órakor) ismertetik a hírtelevíziók. 

Az első részeredményeket hétfő hajnalban teszi közzé az országos választási iroda.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.