2014. november. 13. 21:26 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 13. 21:23 Világ

Kiszabadulhatnak az al-Dzsazíra Egyiptomban bebörtönzött riporterei

Hazakerülhetnek az al-Dzsazíra hírtelevízió Egyiptomban fogva tartott újságírói. Egy újonnan hozott törvény felhatalmazza ugyanis az államfőt arra, hogy engedélyezze az országban vád alá helyezett, vagy már elítélt külföldiek hazatérését – közölte csütörtökön az egyik érintett fogoly ügyvédje az Ahram Online című egyiptomi hírportálnak.

Egyiptom jelentős diplomáciai nyomás alatt van amiatt, hogy eljárást indítottak több külföldi állampolgár ellen a tavaly nyári zavargások után.

A világsajtó visszatérően foglalkozik az al-Dzsazíra újságíróinak sorsával, akiket idén júniusban héttől tíz évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek. Ellenük az volt a vád, hogy a megbuktatott iszlamista elnök, Mohamed Murszi mögött álló szervezetet, az azóta betiltott Muzulmán Testvériséget támogatták. A vádirat szerint az elítéltek hamis híreket terjesztettek azért, hogy megbontsák az ország egységét.

A tavaly decemberi letartóztatásuk óta rács mögött ülő sajtómunkások között van Peter Greste ausztrál riporter és Mohamed Fahmi kanadai-egyiptomi újságíró is, akiknek a fellebbviteli pere jövő januárban kezdődik.

Az érintett országok vezetői a szigorú ítéletre reagálva felszólították Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnököt, hogy részesítse kegyelemben állampolgáraikat. Szíszi akkor azt állította: nem akarja megsérteni a független igazságszolgáltatás hatáskörét azzal, hogy beavatkozik a perbe.

Röviddel később azonban egy megbeszélésen azt mondta, az újságírók elleni ítéletek "nagyon negatív hatással vannak az országra", és hozzátette: bárcsak kiutasították volna őket az országból, ahelyett, hogy Egyiptomban fogják őket perbe.

Az elnöki hivatal szóvivője szerint a szerdán született jogszabály az államérdeket szolgálja, és a világban Egyiptomról alkotott képet védi. A törvényt maga Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök hozta meg, mivel Egyiptomban most nincs működő parlament.

Peter Greste védőügyvédje az Ahram Online-nak tett óvatosan bizakodó nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy az új jogszabály szövege még nem ismert teljes egészében.

Hirdetés