A háborús bűnökkel vádolt Seselj szerint a politika fontosabb a gyógykezelésénél
Megérkezett Belgrádba szerdán a háborús bűnökkel vádolt Vojislav Seselj, akit a hágai Nemzetközi Törvényszék súlyos egészségügyi állapotára való tekintettel ideiglenesen szabadon engedett.
Az ultranacionalista politikus az Amszterdamból Belgrádba tartó repülőúton kijelentette: a politikát most fontosabb ügynek tartja a gyógykezelésénél. A szerbiai közszolgálati televízió helyszíni tudósítása szerint az ultranacionalista Szerb Radikális Párt (SRS) elnökét több százan - zászlókat lengetve, valamint szerb nacionalista és csetnikdalokat énekelve - várták a belgrádi Nikola Tesla repülőtéren.
A háborús bűnökkel vádolt Seseljnél tavaly diagnosztizáltak vastagbélrákot, majd meg is műtötték, egy hónappal ezelőtt azonban áttéteket találtak a máján, és egészségi állapota is jelentősen romlott. Az ideiglenes szabadon bocsátást a törvényszék azzal indokolta, hogy a hágai börtönben nem tudnák a megfelelő módon kezelni a beteget. A szerb kormány kezességet vállalt arra, hogy vádlott a szabadon bocsátást követően nem léphet majd kapcsolatba tanúkkal vagy áldozatokkal, s azonnal visszatér Hágába, ha a bírói testület ezt kéri. Az SRS szombatra a szerb fővárosba nagygyűlést szervez, amelyen beszédet mond Seselj is.
Seselj majdnem 12 évet töltött Hágában. 2003 elején önként adta fel magát a Nemzetközi Törvényszéken, pere azonban csak 2007-ben kezdődött. Mindvégig maga látta el védelmét, minden vádpontban ártatlannak vallotta magát. A többi között azzal vádolják, hogy felelős az 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett szerb háborús bűncselekményekért.
Ezeket a bűnöket félkatonai szervezetek követték el, Seseljnek pedig jelentős szerepe volt a toborzásukban: nacionalista gyűlöletbeszédei - amelyek gyakran a vajdasági magyarokat is célba vették - hozzájárultak az etnikai feszültségek szításához. Ügyében tavaly részrehajlás gyanúja miatt felmentették az eljárás egyik bíráját, Frederik Harhoffot, helyére pedig Mandiaye Niangot nevezték ki. A bírócsere miatt elmaradt a tavaly októberre tervezett ítélethirdetés.