Újra tárgyalóasztalhoz ült Irán a nyugati államokkal Bécsben
Tárgyalóasztalhoz ültek csütörtökön Bécsben Irán, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország képviselői, hogy megbeszélést folytassanak Teherán atomprogramjáról, amelyről a feleknek november 24-ig kellene véglegesen megállapodniuk.
Amennyiben november 24-ig nem jutnak egyezségre, úgy minden visszatér a régi kerékvágásba - mondta Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes az iráni sajtónak.
Ezzel nyilván arra utalt, hogy Irán ebben az esetben az eredeti ütemben folytatná az urándúsítást. Aragcsi szerint a véleménykülönbségek továbbra is nagyok, ő ugyanakkor bízik a megegyezésben.
Az APA osztrák hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó egyik nyugati diplomata szerint Iránnak rugalmasabbnak és realistábbnak kellene lennie, hogy megegyezés szülessen a kitűzött időpontig. A nyugati hatalmak azt szeretnék elérni, hogy Irán adjon objektív garanciákat arra, hogy nem gyárt atomfegyvert, cserébe pedig felajánlják az iráni gazdaságot érintő korlátozások feloldását.
Irán ismét felszólította a Nyugatot, hogy gondolja át az Iránnal szemben támasztott túlzott követeléseit. Az iráni urándúsításhoz használt centrifugák számában továbbra sem született megegyezés.
Irán és a Hatok nevű országcsoport - az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország - tárgyalásának következő fordulója szeptember 18-én lesz New Yorkban.
Teherán és a Hatok hónapok óta tárgyalnak egy átfogó egyezményről, amely Teherán nukleáris tevékenységét szabályozná. A feleknek tavaly novemberben sikerült aláírniuk egy átmeneti megállapodást.
A nyugati hatalmak és Izrael azzal vádolják Teheránt, hogy békés célú nukleáris tevékenységének leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Ezt az állítást az iráni kormány következetesen tagadja.