2014. szeptember. 01. 10:14 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 01. 11:01 Világ

Tusk: még megállíthatjuk azokat, akiknek az erőszak a politikájuk

Európának le kell vonnia a tanulságokat a második világháborúból, és az európai és transzatlanti együttműködésnek gyakorlati dimenziót kell adni – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök hétfőn hajnalban a második világháború kitörésének 75. évfordulóján rendezett gdanski emlékünnepségen.

"Ma még van időnk arra, hogy megállítsuk Európában és a világban azokat, akik számára az erő, erőszak, agresszió ismét a politikai cselekvés eszköztárának részévé vált" – mondta Tusk, nyilvánvaló utalással Vlagyimir Putyin orosz elnök kelet-ukrajnai politikájára. 

A Gdansk melletti Westerplatte-félszigeten dördültek el 1939. szeptember 1-jén, röviddel hajnali háromnegyed öt előtt a második világháború első ágyúlövései. Az "udvariassági látogatásra" érkezett német Schleswig-Holstein cirkáló lőni kezdte a félszigeten lévő lengyel katonai tranzit raktárat. A lengyel helyőrség kevesebb mint 200 katonából állt, ennek ellenére egy hétig ellenállt a német támadásnak, amelyet a német légierő bombázói is támogattak.  

Az egykori tragikus események évfordulójáról minden évben ünnepélyesen megemlékeznek Lengyelországban. Délután megkoszorúzza a westerplattei hősi emlékművet Bronislaw Komorowski lengyel elnök és Joachim Gauck német államfő is. 

A lengyel miniszterelnök – az Európai Tanács kijelölt elnöke – emlékeztetett, hogy a második világháború kirobbanása előtt néhány nappal Lengyelországban és az akkori Európában – a hitleri Németországon kívül – senki se akart háborút. Az első világháború tapasztalataiból okulva Európa az örök béke illúziójában élt.  

"Azonban ma határozottan ki kell jelentenünk: a "soha többé háborút" jelszó nem lehet a gyengék felhívása, az önámítás, az illúziók kifejeződése, mintha a világ megszabadult volna az ilyen kísértésektől, mintha nem lennének körülöttünk olyan emberek és államok, akik és amelyek az erőszakot és a háborút ismét saját politikájuk eszközévé akarják tenni" – figyelmeztetett. A lengyel miniszterelnök szerint ma Európa számára a cselekvés, nem a szép szavak ideje jött el. "Ez nem a felhőtlen optimizmus ideje, mert a "soha többé háborút" jelszónak ma egészen más töltete van, ha arra gondolunk, ami Ukrajna keleti részén zajlik" – jelentette ki. "Ezért innen, a Westerplattéról intézünk felhívást az összes európai fővároshoz és az észak-atlanti szövetség csúcstalálkozójához azért, hogy a mi európai és transzatlanti szolidaritásunk gyakorlati dimenziót kapjon" – hangsúlyozta.

Tusk emlékeztetett: néhány nap múlva a NATO-tagállamok vezetői Nagy-Britanniában találkoznak, hogy közösen gondolkodjanak "az új politikáról, melynek legfőbb célja a mi nyugati közösségünk biztonsága és működésének sikeressége a háborús fenyegetéssel szemben, már nem csupán Ukrajna keleti részén". "Ezért nekünk lengyeleknek, éppen itt, a Westerplattén, a második világháború kitörésének évfordulóján jogunk és kötelességünk hangosan kimondani: senkinek sincs joga kezdeményezéseinket gátolni, melyek célja az észak-atlanti szövetség teljes, gyakorlati, sikeres működési taktikájának kidolgozása" – folytatta. 

A lengyeleknek nincsenek illúziók, tudják, hogy Lengyelország és Európa, a nyugati közösség biztonságához bátorságra, vízióra és határozott cselekvésre van szükség, és a lengyelek a béke nevében készek megfelelni ennek a kihívásnak – fejezte be ünnepi beszédét Donald Tusk.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.