2014. szeptember. 01. 09:10 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 01. 11:37 Világ

Pakisztánban a tüntetők betörtek az állami televízió épületébe

Pakisztánban rövid időre megszállták az állami televízió (PTV) székházának épületét hétfőn a kormányellenes tüntetők, akiket végül a hadsereg és paramilitáris erők vezettek ki az épületből. Eközben újabb összecsapások törtek ki a demonstrálók egy másik csoportja és a biztonsági erők tagjai között a kormányfői rezidencia közelében.

Az Iszlámábád központjában található tévészékházba behatoló több száz tüntető megszakíttatta az állami tévé adását, amely a hadsereg közbelépése nyomán állt csak helyre. A tüntetők később békésen elhagyták az épületet – jelentette a Reuters brit hírügynökség.

Röviddel az incidens előtt könnygázt vetett be a rendőrség a fővárosban a kormány lemondását követelő tüntetők ellen, miután ők megpróbáltak előrenyomulni Navaz Sarif miniszterelnök rezidenciája felé. Erre már szombat éjjel is kísérletet tettek, de a rendőrség visszaverte előretörésüket. A demonstrálók és a rohamrendőrök akkori összecsapásában hárman meghaltak és közel 500-an megsebesültek. Az EFE spanyol hírügynökség hétfőn azt jelentette, hogy a demonstrálóknak sikerült áttörniük a kormányfői rezidenciát védő kerítést, és mintegy 1200-an leültek az épület elé. Egy katonai forrás szerint Sarif hétfőn találkozott a hadsereg vezérkari főnökével, aki a múlt hét végén már az ellenzék két vezetőjével is tárgyalást folytatott. 

Iszlámábádban augusztus közepe óta tartanak a kormányellenes megmozdulások. Az ellenzék azzal vádolja Sarifot, hogy választási csalással került hatalomra tavaly. A tiltakozások élén Imran Hán egykori krikettsztár, az ország harmadik legnagyobb pártjának elnöke és a tőle függetlenül szervezkedő Muhammad Tahir ul-Kadri vallási vezető áll.

Vasárnap a hadsereg felszólította a kormányt és az ellenzéket: erőszak alkalmazása nélkül oldja meg a belpolitikai válságot. A hagyományosan nagy belpolitikai befolyással bíró fegyveres erők Pakisztán 1947-es függetlenné válása óta több puccsot is elkövettek, és az ország több mint három évtizedet töltött katonai uralom alatt.

Hétfőn, az új tanév első napján a fővárosban zárva maradtak az iskolák a biztonsági aggályokra való tekintettel.

Hirdetés