Jacenyuk: Ukrajna csatlakozni akar a NATO-hoz
A kijevi kormány felkéri a parlamentet, indítsa meg az atlanti szövetséghez csatlakozási eljárást.
Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő bejelentette: a kormány felszólítja a kijevi parlamentet, hogy indítsa meg a folyamatot, amely nyomán az ország csatlakozhat a NATO-hoz. A lépésről gyorshírben számolt be a Reuters.
A kormányfő szavai szerint a törvényjavaslat egyben leszögezi, hogy "Ukrajna külpolitikájának alapvető célja az európai uniós tagság megszerzése". Ezzel összefüggésben az előterjesztés megtiltja az ukrán államnak a csatlakozást bármilyen más kereskedelmi, illetve gazdasági szövetséghez, amely szemben áll Ukrajna EU-csatlakozási törekvésével. "A törvény elfogadása után ez azt jelenti, hogy Ukrajna nem csatlakozhat az eurázsiai vámunióhoz és a jövőben semmilyen olyan szövetséghez, amely lényegében nem más, mint a Szovjetunió volt, csak most Oroszországi Föderációnak nevezik" - jelentette ki Jacenyuk. A miniszterelnök hozzátette, hogy a kormány kéri a parlamentet a törvényjavaslat mihamarabbi elfogadásra.
Maga a kormányfő márciusban még pont az ellenkezőt mondta. Jacenyuk akkor úgy fogalmazott, Ukrajna nem szándékozik a NATO-hoz csatlakozni csak azért, hogy területi egységét megvédje. "A NATO-csatlakozás nincs napirenden" – hangsúlyozta egy akkor az orosz közösség megnyugtatására szánt - és oroszul elmondott – beszédben. Fél éve még azt mondta, az országot egy "erős, modern ukrán hadsereg" fogja megvédeni.
Ukraine PM: Government will ask parliament to put Ukraine on course to become member of NATO alliance - @Reuters http://t.co/HfNvt9fRhJ
— Breaking News (@BreakingNews) August 29, 2014
Ukrajna NATO-csatlakozásáról már március elején is terjesztett be törvényjavaslatot a kormánypárti Haza frakció három képviselője. Ezt az előterjesztést azonban akkor nem tűzte napirendre a parlament. Ukrajna NATO-csatlakozási felkészülésének folyamatát 2010-ben Viktor Janukovics hivatalából eltávolított volt elnök állíttatta le.
Több kormánypárti politikus szerint az, hogy 2010-ben Ukrajna tömbön kívüli országgá minősítette magát, nem vezetett az ország biztonságának erősödéséhez, épp ellenkezőleg, csökkentette védelmi képességeit.
Egy júliusban végzett felmérés alapján jelentősen megemelkedett az ország lakossága körében Ukrajna NATO-csatlakozásának támogatottsága az elmúlt két év alatt. A Demokratikus Kezdeményezések nevű alapítvány által végzett felmérés szerint míg 2012-ben a megkérdezetteknek csupán 12 százaléka támogatta volna Ukrajna belépését az atlanti szövetségbe, addig mostanra ez az arány megközelítette a 40 százalékot. A Rejting közvélemény-kutató csoport júliusi felmérése szerint Ukrajna belépését a NATO-ba az ukrán lakosság 44 százaléka támogatná.