2014. augusztus. 14. 20:28 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 14. 20:30 Világ

36 tonna segélyt küldenek a németek Irakba

Németország humanitárius segélyt küld Irakba, a német hadsereg szállító repülőgépei pénteken indulnak. A ZDF közszolgálati televízió szerint négy német katonai szállító repülő száll majd fel egy Schleswig-Holstein tartománybeli támaszpontról. A gépek Törökország érintésével jutnak el Irakba, sátrakat, orvosi felszerelést és élelmiszert, összesen 36 tonna segélyt visznek a menekülteknek.

Ursula von Der Leyen védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy Németország a humanitárius segélyezés mellett az Iszlám Állam ellen harcoló erőket is támogatja, de nem fegyverrel és lőszerrel, hanem katonai felszereléssel, egyebek között páncélozott járművekkel, golyóálló mellényekkel és aknakereső berendezésekkel.

A pénteki szállítmány nem tartalmaz katonai felszerelést, ugyanakkor kedd óta változóban van a kormány álláspontja a fegyverszállításokról. Először a külügyminiszter, és csütörtökön már a kancellár is jelezte, hogy az Iszlám Állam előretörése miatt a kormány szakíthat azzal az az alapelvvel, hogy Németország nem szállít fegyvert háborús övezetbe.

Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter a ZDF-nek szerdán azt mondta, hogy a "különleges helyzet" miatt "nem zárható ki" a Iszlám Állam ellen harcoló kurdok és az iraki hadsereg támogatása fegyverekkel.

Angela Merkel kancellár pedig egy pénteken megjelenő interjúban az előzetesen közölt részletek szerint azt mondta, hogy a kormány "szükség esetén kihasználja azt a mozgásteret, amelyet hadiipari exportra vonatkozó jogi és politikai keretek biztosítanak". Merkel ezzel Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter egyik kijelentésére utalt, amely szerint jogi értelemben nincs akadálya annak, hogy Németország fegyvereket juttasson az iraki hadseregnek.    

Az EU-ban a tagországok maguk dönthetnek arról, szállítanak-e fegyvereket az iraki kurdoknak. Diplomáciai források szerint azért nincs közös uniós fellépés, mert több tagállam ellenzi a fegyverszállítást.

Az Iszlám Állam június óta jelentős területeket foglalt el Irak nyugati és északi részén, és egyre komolyabb fenyegetést jelent az iraki Kurdisztán autonóm tartományra, amely eddig a béke és a stabilitás szigete volt a hosszú ideje vallási erőszak sújtotta országban.

Az ENSZ becslései szerint eddig másfél millió iraki menekült el otthonából az Iszlám Állam offenzívája miatt. A világszervezet szerdán a legmagasabb, harmadik fokozatú humanitárius katasztrófának minősítette az iraki helyzetet, és további segélyeket ígért az ország lakosságának.

Közben az Egyesült Államok csütörtökön is folytatta légicsapásait az Iszlám Állam ellen, amelyeket egy héttel ezelőtt indított a civilek és a menekültek védelmében.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?