Obamáék beavatkozhatnak Irakban
Az Egyesült Államok fontolóra vette, hogy közvetlen katonai csapásokkal akadályozza az iszlamista militánsok további térnyerését Irakban. Azon is gondolkodnak, hogy az ország északi részén humanitárius segélyt juttatnak a vallási kisebbség több tízezer menekülésre kényszerített tagjának – közölték csütörtökön Washingtonban az amerikai sajtónak névtelenül nyilatkozó hivatalos források.
Újságírói kérdésre válaszolva Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője nem részletezte, milyen katonai lépéseket mérlegelt Barack Obama amerikai elnök nemzetbiztonsági stábjával folytatott csütörtöki tanácskozásán, de azt mondta: a szunnita szélsőségeseknek a jazidi és a keresztény kisebbség elleni támadásai miatt "humanitárius katasztrófa" van kialakulóban.
Earnest szerint Washingtont mély aggodalommal tölti el a vallási kisebbségekhez tartozó irakiak épsége és biztonsága. Az ENSZ által közölt becsült adatok szerint körülbelül 40 ezer jazidi menekült az Iszlám Állam fegyveresei elől a hegyekbe, ahol nincs víz és élelem.
Ha Washington a légicsapások mellett dönt, az minőségi fordulatot jelent majd az amerikai politikában Irakban, ahonnan az Egyesült Államok 2011 végén maradéktalanul kivonta katonai erőit.
Amerikai sajtóértesülések szerint a humanitárius segélyt az elnöki jóváhagyás esetén légi úton juttatnák el a jazidikhez. A médiában megszellőztetett forgatókönyv szerint az amerikai katonai repülőgépekről ledobandó támogatást légicsapásokkal fedeznék. Emellett az amerikai hadsereg tanácsadással és egyéb segítségnyújtással támogatná az iraki légierőt abban, hogy élelmet és gyógyszert juttasson el a menekültekhez.
A sajtónak név nélkül nyilatkozó amerikai illetékesek szerint Washington hivatalos felkérést kapott a beavatkozásra, de az nem derült ki, hogy az a központi iraki vagy a kurd vezetőktől származik. Earnest ugyanakkor azt mondta, hogy Irak problémáira nincsenek amerikai katonai megoldások, és azokat az irakiaknak maguknak kell politikai eszközökkel megoldaniuk. Hozzátette, hogy az esetleges katonai fellépés korlátozott lesz.
A The New York Times szerint a Pentagon és a Fehér Ház névtelenül nyilatkozó illetékesei nem hivatalosan közölték, hogy Washington Núri al-Máliki iraki miniszterelnök lemondására vár.