2014. július. 21. 16:31 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 21. 17:50 Világ

Az oroszok nem látták, hogy valaki rakétát lőtt volna ki

Oroszország azt állítja, hogy a maláj utasszállító gép múlt csütörtöki lelövését megelőzően az ukrán hadsereg BUK légvédelmi rakétarendszereket mozgatott a délkelet-ukrajnai "népfelkelők" állásainak körzetében. De közben azt is állítják, hogy nem észleltek rakétaindítást a lelövéssel egy időben, viszont a maláj géptől pár kilométerre egy ukrán harci gépet láttak. Hollandia háborús bűnök miatt indított vizsgálatot a lelőtt maláj gép miatt, amelynek fedélzetén 193 holland veszítette életét.

Az orosz védelmi tárca szerint műholdfelvételek bizonyítják, hogy az ukrán hadsereg BUK légvédelmi rakétarendszereket mozgatott a délkelet-ukrajnai "népfelkelők" állásainak körzetében a maláj utasszállító katasztrófáját megelőzőn, s annak napján, július 17-én is.

Andrej Kartopolov altábornagy, az orosz vezérkar hadműveleti főcsoportfőnökségének vezetője a moszkvai védelmi tárca szituációs központjában tartott sajtóértekezleten bemutatott három műholdfelvételt, amelyek szerint BUK légvédelmi üteg – az önjáró indítóállás és két utántöltő gépjármű – alig nyolc kilométerre északnyugatra Luhanszktól vett fel pozíciót. Donyeck mellett ugyanakkor rádiólokációs állomást fedeztek fel a műholdak, s a harmadik orosz felvétel szerint itt komoly légvédelmi erőt, közel 60 harcjárművet és különleges technikát vonultattak fel.

A július 17-én – a katasztrófa napján – az orosz szputnyikok felvételei szerint Luhanszk körzetéből eltűnt a BUK, de az indítóállást felfedezték egy másik képen, Donyecktől 50 kilométerre keletre, Sahtyorszktól nyolc kilométerre délre. "Felmerül a kérdés, hogy miért települt át a rakétaüteg közvetlenül a tragédia előtt a népfelkelők által ellenőrzött körzetek közvetlen közelébe? A területről július 18-án készült felvételek már azt mutatják, hogy az üteg elhagyta korábbi pozícióját" – hangoztatta az altábornagy. Kartapolov állítása szerint éppen július 17-én volt észlelhető a BUK légvédelmi rendszerek rádiólokációs tevékenységének megnövekedetett intenzitása.

Viszont ugyancsak Kartopolov altábornagy számolt be arról is, hogy nem észleltek rakétaindítást a maláj utasszállító múlt csütörtöki kelet-ukrajnai katasztrófája idején. A bejelentés szerint az ezzel kapcsolatos dokumentumokat még hétfőn a nemzetközi szakértők rendelkezésére bocsátják, akárcsak azokat az anyagokat, amelyek szerint – mint Moszkva állítja – a maláj utasszállító közelében, attól 3-5 kilométeres távolságra egy ukrán harci gép repült. Az orosz védelmi tárca erre magyarázatot követelt Kijevtől.

Az orosz légtérellenőrzés adatai szerint a maláj Boeing-777-es utasszállító – miután átrepült Donyeck felett – 14 kilométerre eltért a kijelölt útiránytól, majd megpróbált korrigálni – közölte a moszkvai védelmi tárca szituációs központjában tartott sajtóértekezleten Andrej Kartopolov altábornagy, az orosz vezérkar hadműveleti főcsoportfőnökségének vezetője.

Ukrajna eközben kitart eddigi álláspontja mellett, amely szerint a kelet-ukrajnai oroszbarát szeparatisták Oroszországtól kapták a BUK-M1-es (SA-11) rakétarendszert, minden valószínűség szerint az azt működtető személyzettel. Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) korábban nyilvánosságra hozta azt az értesülését, amely szerint a szeparatisták tárgyalásokat folytattak az orosz rakétarendszer szállításáról.

Hollandia mindezalatt gyilkosság, háborús bűnök és a repülőgép szándékos lelövése ügyében indított vizsgálatot a maláj gép katasztrófája miatt - közölte hétfőn egy ügyészségi szóvivő. A holland törvények lehetővé teszik, hogy a holland hatóságok bárki ellen vádat emeljenek, aki háborús bűnt követ el az ország állampolgárai ellen.

A csütörtökön Kelet-Ukrajnában szerencsétlenül járt repülőgép fedélzetén tartózkodó 298 emberből 193 volt holland. A katasztrófát senki sem élte túl.

Mindeközben délelőtt a parlament egyik bizottságának meghallgatásán Mark Rutte holland kormányfő szigorú intézkedéseket helyezett kilátásba Oroszországgal szemben, amennyiben Moszkva nem segíti megfelelően a katasztrófa körülményeinek feltárását.

"Világos, hogy Oroszországnak latba kell vetnie a szakadárokra gyakorolt befolyását" - szögezte le Rutte, majd hozzátette, "ha a következő napokban sem lesz megfelelő a hozzáférés a katasztrófa helyszínéhez, akkor minden politikai, gazdasági és pénzügyi eszköz rendelkezésre áll azokkal szemben, akik ezért közvetve vagy közvetlenül felelőssé tehetőek".

Hirdetés