Fogamzásgátlás: a vallásos vezetők javára döntött az amerikai legfelsőbb bíróság
Az amerikai legfelsőbb bíróság hétfőn úgy határozott, hogy a cégek igenis tehetnek vallási alapú ellenvetéseket Barack Obama elnök 2010-ben aláírt egészségügyi reformtörvényének azzal a pontjával szemben, amely szerint dolgozóik biztosítása a fogamzásgátlókra is kiterjed. A kilenctagú testület a nyári szünet előtti utolsó napján ült össze: öt tag igennel, négy nemmel szavazott.
A döntés csak azokra a vállalatokra vonatkozik, ahol viszonylag kevesen vannak a tulajdonosok, tehát jól beazonosíthatók. A döntés úgy szól ugyanis, hogy a tulajdonosoknak valóban lehetnek vallási alapon ellenvetéseik a fogamzásgátlással szemben.
A bíróság épülete előtt több száz tüntető gyülekezett.
A Fehér Ház közleményben reagált a legfelsőbb bíróság döntésére: szerintük a határozattal kockáztatják a nők egészségét. Josh Earnest elnöki szóvivő hangsúlyozta: lehetővé kellene tenni, hogy a nők maguk dönthessenek az ehhez hasonló egészségügyi kérdésekről.
Earnest elmondta azt is, hogy a kongresszusnak lépnie kellene a döntéssel érintett nők ügyében.
A Reuters hírügynökség és az Ipsos közvélemény-kutató cég közös vizsgálatának eredményei szerint az amerikaiak többsége ellenzi, hogy munkaadójuk vallási alapon kizárhassanak bizonyos fogamzásgátló eszközöket biztosítási csomagjukból.