Fizetésemelést kaphat a brit királynő
Drágább lett tavaly a brit monarchia, II. Erzsébet javadalmazása mégis nőhet, mert a királyi ház befektetéseit kezelő intézmény profitja is jelentősen nőtt.
A Buckingham-palota csütörtökön közzétett összesítése szerint a márciussal zárult 2013-2014-es pénzügyi évben 35,7 millió font, vagyis átszámítva csaknem 14 milliárd forint közkiadással járt a királyság intézményének működtetése az egy évvel korábbi 33,3 millió font után.
A monarchiára elkülönített állami juttatás a Crown Estate, vagyis a királyi birtokokat, kereskedelmi ingatlanokat és egyéb befektetéseket kezelő, 9 milliárd font összértékű portfoliót felügyelő holding éves költségvetési befizetéseinek 15 százaléka. A Crown Estate eredménye a csütörtöki beszámoló szerint az elmúlt pénzügyi évben 267 millió fontos rekordszintre nőtt az előző évben elért 252,6 millió fontról.
Ez lehetővé teszi az uralkodó személyi kiadásainak finanszírozására létrehozott állami apanázs, a Sovereign Grant 5,7 százalékos emelését a jövő áprilisban kezdődő új pénzügyi évtől. A Sovereign Grant az idei pénzügyi évben 37,9 millió font lesz, jövőre viszont elérheti a 40 millió fontot.
Az éves eredményt a Crown Estate teljes egészében befizeti a brit költségvetésnek, amely ezután visszaosztja a monarchiának az uralkodói ellátmányra szánt 15 százalékot.
A Buckingham-palota csütörtöki közleményében hangsúlyozták, hogy a monarchia fenntartásának teljes költsége évente alig 56 pennyjébe (valamivel több mint 210 forintjába) kerül minden egyes brit alattvalónak.
Ennek ellenére érik bírálatok a királyi családot. Visszatetszést keltett például az elmúlt napokban az a bejelentés, hogy Vilmos herceg, az uralkodó unokája, az Egyesült Királyság majdani uralkodója és felesége, Katalin cambridge-i hercegnő londoni lakosztályának felújítására csaknem 4,5 millió fontot fordítottak költségvetési forrásokból. A Kensington-palotában lévő lakosztályban korábban Margit hercegnő, II. Erzsébet királynő 2002-ben elhunyt húga élt, és az ingatlan legutóbb 1963-ban esett át komolyabb felújításon.
A hercegi pár szóvivője úgy reagált: a házaspárnak otthont nyújtó Kensington-palota védett nemzeti műemlék, amelynek állagmegóvása a benne lakók kilététől függetlenül szükséges.
A rezidencia felújítása mindenesetre kevesebbe került, mint a királyi család legmagasabb rangú tagjainak utazásai, amelyekre 4,2 millió fontot, vagyis az előző évinél 7 százalékkal kevesebbet fordítottak az elmúlt pénzügyi évben.