Cameron: Londonban mindenki Juncker ellen van
Politikai konszenzussá vált Londonban az a vélemény, hogy Jean-Claude Juncker ne legyen az Európai Bizottság elnöke - közölte hétfő este David Cameron brit miniszterelnök.
Cameron nyilatkozatának előzményeként a legnagyobb brit ellenzéki parlamenti erő, a baloldali Munkáspárt hétfőn bejelentette, hogy európai parlamenti képviselői Juncker ellen fognak voksolni.
A Labour szóvivője által ismertetett hivatalos nyilatkozat szerint az EP-választások egyértelmű üzenete az, hogy reformokra van szükség Európában, márpedig Jean-Claude Juncker eddigi tevékenysége arra vall, hogy a luxemburgi politikus megválasztása az Európai Bizottság élére megnehezítené e reformok végrehajtását.
A munkáspárti nyilatkozat közzététele után a konzervatív párti brit kormányfő a Twitter mikroblog portálon közölte: immár mindegyik nagy brit politikai párt egyetért abban, hogy Juncker ne legyen az Európai Bizottság elnöke.
Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, aki a brit koalíciós kormányban a Liberális Demokratákat képviseli, már korábban jelezte, hogy ebben a kérdésben Cameron álláspontját támogatja.
Cameron hétfő este Angela Merkel német kancellárral, valamint Fredrik Reinfeldt svéd és Mark Rutte holland kormányfővel kétnapos minicsúcsot kezdett Reinfeldt Stockholmhoz közeli nyári rezidenciáján, a Downing Street hivatalos álláspontja szerint "az Európai Unió jövőjét érintő kérdésekről", ám a találkozó első számú napirendi pontja Juncker jelölésének megvitatása.
A Konzervatív Párt vezette brit kormány már korábban egyértelművé tette, hogy nem támogatja az EP-választáson győztes Európai Néppárt csúcsjelöltjének megválasztását az Európai Bizottság élére. Nem cáfolt brit sajtóértesülések szerint Cameron nemrég kabinettagjai körében "teljesen elfogadhatatlannak" nevezte Juncker elnöki jelölését.
Cameron hétfőn - még a svédországi tárgyalások kezdete előtt - egy liverpooli rendezvényen felszólalva kijelentette: az Európai Unió intézményeinek élére olyan vezetők kellenek, akik megértik, hogy szükség van a reformokra. A brit miniszterelnök fontosnak nevezte azt is, hogy az EU "gondolja újra" stratégiai célkitűzéseit.