2014. június. 07. 21:37 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 07. 21:38 Világ

Ezer afrikai menekült Olaszországba egyetlen éjszaka

Több mint ezer menekültet részesített segítségben a Líbia és Szicília közötti tengeri szakaszon szombatra virradóra az olasz parti őrség.

Az olasz hatóságok éjszaka az olasz partok felé három különböző hajón igyekvő bevándorlóknak nyújtottak segítséget a Líbiához legközelebb eső sziget, Lampedusa partjainál.

Az egyik hajón 94, a másik kettőn pedig 580, illetve 400 ember utazott a szokásosan életveszélyes körülmények között. Ez az 1074 bevándorló ugyanúgy papírok nélkül próbált eljutni az olasz partokig, mint az előző napokon megsegített további 2500 menekült.

Az olasz belügyminisztérium május végén kiadott közleménye szerint csaknem 40 ezer - személyi okmányok nélküli - bevándorló érkezett Itália déli részére az esztendő első öt hónapjában. Tavaly egész évben összesen 43 ezer volt a számuk.

Lampedusa szigeténél tavaly októberben 366-en veszítették életüket egy hajókatasztrófában. Ezt követően indult a Mare Nostrum olasz humanitárius-katonai misszió az Észak-Afrika és Olaszország közötti tengerszakasz ellenőrzésére. A havonta 9 millió euróba, azaz közel hárommilliárd forintba kerülő missziót az Európai Unió májusig finanszírozta, azóta Olaszország állja a költségeket.

Angelino Alfano, az olasz belügyi tárca vezetője éppen a napokban kért újabb támogatást az integrációs szervezettől, hangoztatva, hogy Róma "nem képes egymagában megfizetni a líbiai ingatag helyzetet". A Líbiából Lampedusa szigetére vagy Porto Empedocléba és más szicíliai kikötőkbe érkező menekültek nagy része líbiai, szíriai vagy eritreai.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.