Ünnep van ma az olaszoknál
Olaszországban 1946. június 2-án rendezték azt a népszavazást, amellyel az olaszok a köztársaságot választották az addigi monarchia helyett. Az évforduló piros betűs ünnepnap Olaszországban.
A köztársasági államforma bevezetéséről határozó népszavazás évfordulóját ünnepli hétfőn Olaszország. Itáliában 1946. június 2-án rendezték azt a népszavazást, amellyel az olaszok a köztársaságot választották az addigi monarchia helyett. Az évforduló piros betűs ünnepnap Olaszországban.
Giorgio Napolitano köztársasági elnök hétfőn délelőtt szokás szerint megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját a II. Viktor Emánuel egykori olasz királyról elnevezett, az Itália egységesítését jelképező római emlékművön. A koszorúzással egy időben Róma egén vadászrepülők zöld-fehér-piros csíkot húztak. Ezt a Róma történelmi városközpontjában, a Colosseum és a Velence tér közötti sugárúton rendezett katonai parádé követette.
Hétfő délután a Qurinale római elnöki palota ingyen megnyitja kertjeit a nagyközönség előtt. A kertekben az olasz fegyveres erők zenekarai tartanak koncertet.
Giorgio Napolitanónak a nemzeti ünnep alkalmával mondott beszédét az olasz televíziókban vasárnap sugározták. Az államfő kijelentette, hogy Olaszországban "erős és halaszthatatlan változásokra" van szükség. Hangsúlyozta, hogy a kormány által megkezdett gazdasági és intézményes reformok megvalósításához társadalmi összefogás szükséges.
Az 1946. június 2-án rendezett népszavazáson nyolcvanöt év királyság után az olaszok a köztársaságot választották. Az akkor szavazásra jogosultak közül 12,7 millióan szavaztak a köztársaságra és kétmillióval kevesebben a monarchia fenntartására.
A hetvenes évek végi gazdasági válságban a köztársaság ünnepét június első vasárnapjára tették át. 2001-ben Carlo Azeglio Ciampi államfő helyezte vissza az eredeti dátumra.
A 2006-ban megválasztott Giorgio Napolitano Olaszország 11. köztársasági elnöke. Az első, akit hétéves mandátuma után tavaly ismét államfőnek neveztek ki. A 89 éves Napolitano az idén már többször utalt arra, hogy nem marad újabb hét évig az államfői tisztségben, és örülne, ha utódja, Olaszországban először, nő lenne.