Ismét Oroszország fő állatvédőjeként pózolhatott Vlagyimir Putyin orosz elnök, akinek megszervezték, hogy az oroszországi Amuri területen tett látogatása idején, csütörtökön szabadon engedhessen három elárvult fiatal tigrist, Borját, Kuzját és Ilonát.
A ritka és ezért védett amuri tigrisekre 2012-ben találtak rá a zselungyinszkiji vadrezervátum környékén. Az anyjukat orvvadászok ölték meg.
A másfél éves fiatal állatok mostanra "sikeresen elvégezték a rezervátumban a túlélési tanfolyamot", hogy képesek legyenek az önálló életre a vadonban. Egy évig még felügyelet alatt lesznek, műholdas adóvevőt építette be nyakörvükbe, amely 12 hónap múlva magától lekapcsolódik - mesélte az elnöki akcióra összesereglett újságíróknak Vitalij Tyimcsenko, az orosz természetvédelmi minisztérium egyik vezető munkatársa.
A rezervátumban készült videofelvételek szerint a hím tigrisek, Kuzja és Borja rögtön kifutottak a konténerekből, ahogy Vlagyimir Putyin tisztes távolságból kinyitotta azok ajtaját. Az Ilonának elnevezett nőstény azonban minden noszogatás ellenére sem volt hajlandó elhagyni a szállító alkalmatosságot.
Félórán keresztül próbálkoztak azzal, hogy kimozdítsák, sőt kikergessék a konténerből a tigrist, végül az orosz elnök azt javasolta, hagyják Ilonát megnyugodni, hogy aztán saját akaratából indulhasson neki a tajgának.
Az orosz tévések a farmernadrágba és bőrdzsekibe öltözött Putyint mutatták elsősorban, már csak azért is, mert a tigriseket csak addig lehetett látni, amíg kirohantak a biztonság kedvéért drótkerítéssel körbevett konténerekből. A 61 éves orosz elnökről a Kreml által kialakított képhez hozzátartozik az egészséges, sportos életmód, az állatok és a természet szeretete.
A 14 éve hatalmon lévő politikus gyakran mutatkozott a 2012-es elnökválasztási kampányban is védett állatokra figyelmet felhívó akciókban, így például darvakat tanított repülni, motoros sárkányrepülőn kísérve őket. Az akció szépséghibája volt, hogy a szibériai darvak nem repültek el melegebb égtájra és egyes híresztelések szerint az elnök dereka is megrándult az akció során.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) oroszországi képviseletének közlése szerint az amuri tigrisek védelmét, természetes élőhelyükre visszaszoktatását, megfigyelését célzó program keretében a távol-keleti szelungyinszkiji rezervátumban a mostani volt az eddigi legnagyobb ilyen akció. Körülbelül 360 tigris él vadon Oroszország területén. A századforduló óta 100 egyeddel csökkent a számuk.