2014. május. 08. 21:35 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 08. 21:26 Világ

Udvarias emberek feliratú pólókat árul egy orosz minisztérium

A krími orosz fegyveresekre utaló, udvarias emberek feliratú pólót hozott forgalomba csütörtökön az orosz védelmi minisztérium.

A pólót a második világháború európai hadszínterén aratott győzelemre való oroszországi megemlékezések előtt egy nappal kezdték árulni. Ezen kívül az orosz hadsereg feliratú pólókat is lehet már kapni Moszkvában és más orosz városokban a honvédő háborúra emlékező és a Győzelem napját ünneplő események helyszínén - közölte a védelmi minisztérium sajtóosztálya. 

A BBC felidézte, hogy az udvarias emberek kifejezést azoknak a katonai jelzés nélküli fegyvereseknek a megnevezésére használják Oroszországban, akik február végén megjelentek a Krím-félszigeten és március elején ellenőrzésük alá vonták az ott lévő katonai objektumokat és a legfontosabb polgári létesítményeket. 

A kifejezést először a krími rendőrség egyik képviselője használta az ukrán Navigátor portálon. "Körülbelül éjjel egykor elfoglalták Szimferopol repülőterét ugyanazok az emberek. Fegyverrel vannak felszerelve, erősek, ugyanolyan öltözékben. Az őrségparancsnok arról értesített, az embereit udvariasan megkérték, hogy távozzanak" - írta a krími rendőr. 

Vlagyimir Putyin orosz államfő a lakosság és a stúdióba meghívottak kérdéseire válaszolva egy április 17-én tartott élő televíziós műsorban azt mondta az úgynevezett udvarias emberekről, hogy "ők álltak a krími önvédelem mögött, segíteni, hogy az emberek kifejezhessék véleményüket" a március 16-án rendezett népszavazáson. A referendum után azonnal Oroszországhoz csatolták az Ukrajnához tartozó félszigetet.

Néhány nappal az orosz elnök televíziós szereplése után - amelyben gyakorlatilag elismerte, hogy orosz katonák voltak jelen a Krímben - az orosz hadsereg híres Alekszandrov ének-és táncegyüttese már jelentkezett is az Udvarias emberek című dallal. 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.