2014. április. 15. 10:54 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 15. 10:54 Világ

Az indiai legfelsőbb bíróság elismerte a transzszexuálisokat

Elismerte a "harmadik nem" létezését kedden az indiai legfelsőbb bíróság, a döntést áttörésként üdvözölték a transzszexuálisok jogait védő csoportok aktivistái.

"A transzszexuálisok elismerése harmadik nemként nem társadalmi vagy orvosi, hanem emberi jogi kérdés" – mondta K. S. Radhakrisnan bíró. 

A legfőbb indiai bírói szervezet egyben utasította a kormányt, hogy tekintse a transzszexuálisokat "társadalmilag és gazdaságilag hátrányos" csoportnak, s biztosítson számukra a többi kisebbségi csoporthoz hasonlóan munkát közintézményekben és helyeket oktatási intézményekben. "A transzszexuálisok ennek az országnak az állampolgárai, joguk van az oktatáshoz, és őket is megilleti az összes többi jog" – hangsúlyozta a bíró. 

Egy Lakszmi Narajan Tripathi ismert aktivista vezette, eunuchok és transzszexuálisok jogait képviselő csoport fordult 2012-ben beadvánnyal a legfelsőbb bírósághoz jogaik elismertetését kérve. "A mai napon most először vagyok büszke arra, hogy indiai vagyok" – mondta az aktivista újságíróknak a bíróságon. 

Április elején az ausztrál legfelsőbb bíróság döntött a semleges neműek jogállásának elismeréséről. Németország és Nepál is engedélyezi az állampolgárainak, hogy X-et írjanak útlevelükbe a "neme" rovatba. Indiában a legfelsőbb bíróság decemberben viszont elutasította a homoszexualitás dekriminalizálását, így az egyneműek kapcsolata továbbra is bűncselekménynek számít az ázsiai országban.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.