2014. március. 25. 18:25 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 25. 18:27 Világ

Ukrajna nem akar visszatérni az atomhatalmak közé

Cáfolta a kijevi külügyminisztérium Oroszországnak és Kazahsztánnak azt az állítását, miszerint fennáll a veszélye, hogy Ukrajna visszatér az atomhatalmak klubjába.

"Ukrajna soha nem tervezte, és jelenleg sem tervezi megújítani nukleáris (hatalmi) státusát" - mondta Jevhen Perebijnisz ukrán külügyi szóvivő a moszkvai és asztanai bejelentésekre reagálva.

Az orosz külügyminisztérium előzőleg közleményben írta, hogy az atomsorompó-szerződés komoly fenyegetésnek van kitéve, tekintettel arra, hogy az utóbbi napokban az ukrán kormánykoalícióban részt vevő Haza (Batykivscsina) és Ütés (UDAR) pártok kezdeményezték Ukrajna kilépését a szerződésből.

"Az Ukrajnában kialakult helyzetben a helyi nukleáris létesítményekre az új kijevi hatóságok tehetetlensége, és semmi esetre sem Oroszország jelent fenyegetést" - olvasható a keddi dokumentumban.

Moszkva egyúttal tagadta, hogy a Krím félsziget bekebelezése az 1994-es budapesti memorandum megsértése lenne. A tárca közleménye szerint az orosz fél Budapesten nem azt vállalta magára, "hogy Ukrajna egy részét majd a népakarat ellenére arra kényszeríti, maradjon az ország határain belül".

Nurszultan Nazarbajev kazahsztáni államfő is mély aggodalmának adott hangot kedden amiatt, hogy néhány ukrán politikus felelőtlen kijelentéseket tesz Ukrajna nukleáris státusával kapcsolatban. Nazarbajev emlékeztetett arra, hogy a kelet-európai ország "öt atomerőművel, tizenöt nukleáris reaktorral rendelkezik, nem beszélve rakétatechnológiai potenciáljáról".

A kazah elnök egyúttal azt is felidézte, hogy húsz évvel ezelőtt Ukrajna, Kazahsztán és Fehéroroszország nagyban hozzájárult a nukleáris biztonsághoz azzal, hogy szabadon lemondott a nukleáris fegyverekről és csatlakozott az atomsorompó-szerződéshez.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Földes András 2025. január. 13. 14:30

Veszélyes játékot játszik Trump Grönlandon – nyakunkon az új gyarmati korszak?

Grönland olvadó jégtakarója nemcsak a klímát, hanem a világpolitikát is átformálja. A szituáció olyan, mintha új földrészt fedeztek volna fel. Bemutatjuk a jeges sziget ismeretlen oldalát, amiből kiderül, miben hasonlít Ózd és Grönland, és miért akarja akár fegyverrel is megszerezni a szigetet Donald Trump.