Kínai lap: "Putyin lenyűgözte a világot"
A Global Times szerint a Nyugatot felkészületlenül érte az orosz elnök erőteljes ellenállása Krím ügyében. A kínai kommentátor egyelőre bizonytalan afelől, hogy Putyin "provokatív" módon folytatja-e Kelet-Ukrajna befolyásolását, vagy "rugalmasságot" tanúsít.
A jelek szerint e Krím gyorsabban csatlakozik Oroszországhoz a vártnál, Putyin pedig bizonyította elszántságát arra, hogy megvédi Oroszország érdekeit, s ezzel "lenyűgözte az egész világot" – értékeli az ukrán válság fejleményeit a Global Times című angol nyelvű napilap szerdán.
A kínai lap utal rá, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió bejelentette az orosz vezetők és oligarchák elleni szankcióinak első körét, amin "az oroszok csak gúnyolódtak". Hogy lesz-e az orosz gazdaságot sújtó második kör, amely óhatatlanul vissza is üt, megmutatja majd, mennyire eltökélt a Nyugat Oroszország elszigetelésére – véli a szerkesztőségi kommentár.
A szerző egyelőre bizonytalan afelől, hogy Putyin "provokatív" módon folytatja-e Kelet-Ukrajna befolyásolását, vagy "rugalmasságot" tanúsít. Mindenestre – szerinte – ettől függ majd a Putyin-rezsim és Moszkva stratégiai szándékainak nyugati megítélése.
A Global Times alapvetően úgy véli, a Nyugatot felkészületlenül érte az orosz elnök erőteljes ellenállása. Szerinte Oroszországot a hidegháború vége óta szorongatják nyugat felől, a két érdekszféra közötti stratégiai határ átrendeződött. A mára kialakult fejlemények, Putyin lépései a kínai lap megfogalmazásában "ellentámadásnak" minősülnek.
Mindazonáltal a szerkesztőségi szakértő úgy gondolja, Moszkva ereje korlátozott, nincs a háta mögött az egykori Szovjetunió jelentette háttér, sem a Varsói Szerződés. Amennyiben tehát a Nyugat elhúzódó konfrontációra rendezkedik be Moszkva ellen, Oroszországnak példátlan kihívásokkal kell számolnia. A belső stabilitásnak Oroszországban nincsenek meg a hosszú távú garanciái – áll a cikkben.
Megjegyzi, Putyinnak most erős a támogatottsága, s ezzel képes volt megleckéztetni a Nyugatot. Ám a nacionalizmus csak ideig-óráig tarthatja össze a társadalmat, amikor viszont az emberek a saját bőrükön érzik a kemény válaszok hatását, a kormány egyre inkább veszíteni fog támogatottságából.
A Nyugatnak be kell látnia, hogy a Krímben csatát vesztett, itt az idő, hogy a felek párbeszédre váltsanak. A cikkíró szerint Moszkva érdeke, hogy hagyjon időt, és teremtsen lehetőséget a Nyugat számára az "elegáns visszavonulásra", miközben maximálisan érvényesíti az orosz érdekeket.